Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Yetkilileri, ABD Ekonomisi Hakkında Endişelenmek için Bir Dizi Neden Sundu

FED, 9-10 Haziran’da düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin son toplwolantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Eyaletler yeniden açılsa bile endişelerin devam ettiği görüldü.
FED Yetkilileri, ABD Ekonomisi Hakkında Endişelenmek için Bir Dizi Neden Sundu
Son Güncelleme: 
Yorum

FED’in 9-10 Haziran tarihli toplantılarının tutanaklarında, yetkililerin eyaletlerin yeniden açılmasına rağmen halen ciddi seviyede endişeli oldukları görüldü.

Politika faizinin yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakıldığı toplantının tutanakları, FED’in ekonomi hakkında endişelenmek için birçok neden belirlediğini ortaya serdi.

Merkez bankası yetkilileri Amerikan ekonomisi için kasvetli bir tablo çizerken, bazı işletmelerin pandemi kaynaklı ekonomik krizden geçemeyeceği tüketici harcamalarının gelecek yıla kadar toparlanamayacağı ve ABD işgücünün kalıcı olarak yaralayabilecek ciddi bir çift haneli düşüş riski olduğu belirtildi.

Bu arada dün açıklanan ABD tarım dışı özel sektör istihdamı, Haziran’da 2,37 milyon artışla kayda değer bir toparlanma yaşandığını gösterdi.
ABD Özel Sektör İstihdam
Kaynak: ADP Research Institute

Kaldı ki FED toplantısının ardından Jerome Powell ve başka birçok FED yetkilisi, ekonomik görünümün belirsizliği konusunda uyarılarda bulunarak toparlanma için salgının önüne geçilmesinin kritik olduğunu söylemişti. Örneğin; ekonominin toparlanmasına dair belirsizlik sürüyor diyen Başkan Powell, pandeminin yarattığı hasarın telafi edilebilmesi için uzun bir yol olduğunu vurgulamıştı.

Benzer şekilde tutanaklarda da görünüm için olağanüstü belirsizliğe ve risklere dikkat çekildi. Bazıları ek virüs dalgaları için büyük bir olasılık görürken hükümet desteğinin çok erken sona erebileceğinden ya da eldeki krizi kaldıramayacak kadar küçük olabileceğinden endişelendiklerini bildirdi.

Katılımcıların gösterdiği diğer risk kaynakları arasında ise hanehalkları, işletmeler, eyaletler ve yerel yönetimler için mali desteğin yetersizliği vardı.
ABD Günlük Vaka 1 Haziran
Kaynak: Worldometer

FED yetkilileri ekonomi görünümde olağanüstü belirsizlik ve önemli riskler olduğunu söylerken, ekonomik faaliyetin büyük, geniş salgınlardan kaçınılması durumunda daha çabuk toparlanabileceğini belirtti.

Bununla birlikte Mayıs işe alımındaki toparlanmanın, Nisan’da dibin görüldüğünün işareti olabileceği yine de kesin sonuçlara varmak için çok erken olduğu söylendi. FED yetkilileri ayrıca virüs azaltma stratejilerinin üretkenliği azaltabileceği ve gelecekteki büyümeyi engelleyebileceği konusunda endişe bildirdi.

“Bazı katılımcılar, bazı senaryolarda daha fazla ekonomik aksamaya ve muhtemelen uzun süreli azaltılmış ekonomik faaliyet dönemine yol açabilecek önemli bir ilave salgın dalgaları olasılığı olduğuna karar verdiler.” ifadelerine yer verilen tutanaklarda, bazı olumsuz senaryolarda daha fazla iş kapanışının gerçekleşeceği ve işçilerin daha uzun işsizlik döngüleri yaşayabileceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu