Yatırım yapmaya başla!

FED Diğer Ülkelerin Merkez Bankaları için Repo İmkanını Devreye Soktu

ABD Merkez Bankası, finans piyasalarındaki sorunsuz işleyişin aksamaması için yabancı merkez bankalarına kredi kolaylığı imkanı sundu.
FED Diğer Ülkelerin Merkez Bankaları için Repo İmkanını Devreye Soktu

Amerikan Merkez Bankası (FED), koronavirüs salgınının ABD ekonomisinde yarattığı hasarı en aza indirmek ve hanehalkına destek olmak için bir dizi tedbir paketini devreye soktu. Geçtiğimiz günlerde sınırsız varlık alımı yapacağını duyuran banka, politika faiz oranını da düşürmüştü.

Bugün yaptığı açıklamada ise finans piyasalarının düzgün işlemesini sağlamak amacıyla yabancı merkez bankalarına geçici repo imkanı sağladığını duyurdu.

FED, ABD’ye kredi tedarikini sürdürmek ve finans piyasalarının sorunsuz işleyişini sürdürmek adına aldığı yeni kararı açıkladı.

FED Kredi KolaylığıYapılan açıklamada Federal Rezerv hedeflerini desteklemek, ABD dolarının uluslararası para birimi olarak baskın rolünü artırmak amacıyla FIMA hesap sahiplerine dolar cinsinden bankacılık hizmetleri sunulacağı bildirildi.

Söz konusu programın 6 Nisan’da başlayacağı ve 6 ay süreceği açıklandı. Buna göre yabancı merkez bankalarına belirlenen süre kapsamında kendi kuruluşlarının kullanımlarına hazır hale gelecek dolar elde etme karşılığı ABD Hazine tahvili değişimi yapılabilecek.

Yapılan açıklamada “Bu işlemlerde, FIMA hesap sahipleri Federal Rezerv ile tutulan ABD Hazine menkul kıymetlerini geçici olarak ABD doları olarak değiştirirler ve bu da kendi ülkelerindeki kurumlara sunulabilir. Bu tesis, açık piyasadaki menkul kıymet satışları dışında alternatif bir geçici ABD doları kaynağı sağlayarak ABD Hazine piyasasının sorunsuz işleyişini desteklemeye yardımcı olmalıdır.” ifadesine yer verildi.

Goldman Sachs Group’a göre ABD ekonomisi 2020’nin ikinci çeyreğinde %34 oranında küçülecek.

Goldman Sachs ABD Ekonomisi %34 DaralacakCovid-19 salgını tüm dünyada hüküm sürdürürken, üretim, ticaret, sanayi ve totalde ekonomiyi olumsuz etkilemesi kurumların beklentilerinde de düşüşe yol açıyor. Hemen her gün bir banka veya aracı kurum büyük ülkelerin ekonomisine dair tahminlerde bulunuyor.

Goldman Sachs analistleri de ABD ekonomisinin daha önceki tahminlerinin üzerinde çok daha derin bir gerileme göstereceğini bildirdi. Bu doğrultuda yılın ikinci çeyreğinde ekonominin %34 daralacağı tahmin edildi.

Bir önceki beklenti %24 küçülme şeklindeydi. Bir önceki açıklamada %9 olan işsizlik tahmini ise %15’e yükseltildi. Banka analistleri ülke ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde %19 oranında daralacağını öngörüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum