Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Williams: Faiz İndirimi için Çok Erken

New York FED Başkanı John Williams, kısıtlayıcı para politikasının sürdürülmesi gerektiğini ve faiz indirimleri için henüz erken olduğunu belirtti.
FED/Williams: Faiz İndirimi için Çok Erken
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, para politikasında bundan sonra atılacak adımlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Williams, faiz indirimi çağrısında bulunmak için henüz çok erken olduğunu, zira merkez bankasının enflasyonu yüzde 2’ye döndürme konusunda hala kat etmesi gereken bir mesafe olduğunu söyledi.

FED Yetkilisi bankacılık sektörü likidite seviyelerinin, bilanço daralmasını durdurması için yakın vadede herhangi bir ihtiyaç sinyali vermediğini, bunun da enflasyonu yüzde 2’ye geri getirmeyi amaçlayan faiz artışlarını tamamlayan bir süreç olduğunu ifade etti.

Ekonomide dengenin yeniden sağlanması ve enflasyonun düşürülmesi konusunda anlamlı ilerleme gördüklerini ancak işlerinin henüz bitmediğini sözlerine ekledi.

Williams, ekonomik görünümün son derece belirsiz olmaya devam ettiğini ve para politikasına ilişkin kararların gelen verilerin bütünlüğü, gelişen görünüm ve risk dengesi temel alınarak toplantı bazında alınacağını söyledi.

FED, Mart 2022’den itibaren faiz artırımlarına başladı ve oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkardı. Aralık ayındaki son toplantıda ise faiz oranları sabit bırakıldı. Piyasalar Mart ayına kadar olası bir faiz indirimi olabileceğini fiyatlamaya başladı.

GCM Yatırım Banner

Williams, enflasyonun bu yıl yüzde 2,25’e, gelecek yıl ise yüzde 2’ye düşeceğini öngörüyor. FED yetkilisi doğru yönde ilerlediklerini fiyat istikrarı hedefine halen uzak olduklarını belirtti.

Williams’ın değerlendirmesi, bugün ABD’de açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamlarının öncesinde geldi. Enflasyonun yıllık bazda yüzde 3,2 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.