Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Williams Bankanın Attığı Adımların ABD Ekonomisini Ayakta Tuttuğu Görüşünde

New York FED Başkanı Williams, bankanın yaptığı hamlelerin ABD ekonomisinin yolunda gitmesini sağladığını düşünüyor.
FED/Williams Bankanın Attığı Adımların ABD Ekonomisini Ayakta Tuttuğu Görüşünde
Yorum

New York FED Başkanı John Williams, Perşembe günü yaptığı konuşmada bankanın attığı adımların ABD ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Williams, bankanın izlediği yolun ülke ekonomisini iyi duruma soktuğunu ifade etti.

Gelecek dönemlerde de aynı yaklaşımla devam edilmesi gerektiğini düşünen Williams; ülke ekonomisinin ne durumda olduğunu, hedeflenen büyüme ve enflasyon seviyelerini ve bunları etkileyebilecek  unsurların neler olduğunu göz önünde bulundurmak gerektiğini dile getirdi.

Williams, FED’in para politikasında değişiklik yapmak üzere attığı adımların ABD ekonomisini ayakta tutma ve tehlike sinyali veren risklerin bir kısmını yönetebilme gibi pek çok avantaj sağladığını açıkladı.

Atılan Adımlar Avantaj SağlıyorŞu an genel anlamda hala birçok riskin bulunduğuna işaret eden Williams, görünümde kısmi bir iyileşme gördüğünü ifade etti. Küresel piyasaları etkisi altına alan Brexit ve ticaret savaşı gibi olayların gelişmelerinin takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ülkenin enflasyon durumunu “havlamayan bir köpek” olarak nitelendiren Williams, beklenen rakamın yakalandığını, şu anda enflasyonun yukarı yönlü seyrine yönelik bazı işaretlerin kendini gösterdiğini dile getirdi.

Ardından “Ancak enflasyonun havalandığı ya da buna benzer işaretler yok” yorumunu yaptı. Williams Eylül ayındaki bir konuşmasında düşük enflasyonu “çağın sonu” olarak gördüğünü açıklamıştı.

Williams’a konuşması sırasında FED’in her ay düzenli olarak satın almaya karar verdiği 60 milyar dolarlık alım için yeterli miktarda Hazine bonosuna sahip olunup olunmadığı şeklinde bir soru yöneltildi.

FED Düzenli Olarak Alım YapacakBu soru karşısında market işleyişine yönelik yapılan analizi baz alarak cevap vermeyi seçen Williams, ABD’nin oldukça büyük bir Hazine bonosu piyasasına sahip olan bir ülke olduğunu, 60 milyar doların ise bu büyüklük içerisinde oldukça az bir miktar ifade ettiğini açıkladı. Söz konusu bu alımların piyasaya zarar vermeyeceğini ekledi.

Williams, FED’in bir taraftan bankacılık sisteminde likiditeyi artırmaya uğraştığını, bununla eş zamanlı olarak da bu işlemi nasıl yapacağını öğrenme sürecinde olduğunu açıkladı. Bankanın adımlarını duyduğu gereksinime göre ayarlayacağını söyledi. Ayrıca Williams, repo operasyonunun tek başına yetersiz kalacağını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu