Yatırım yapmaya başla!

FED ve BOJ’un Temmuz 2016 Toplantıları Öncesi Doların Seyri Hangi Yönde?

FED ve BOJ’un Temmuz 2016 Toplantıları Öncesi Doların Seyri Hangi Yönde?

Bilindiği üzere dolar yaklaşık iki haftadır oldukça önemli kazanımlar elde etmeyi başarmıştı. Dolar piyasasında görülen kazanımların temel nedeni ise Haziran ayına ilişkin istihdam verisi, perakende satışlar ve konut başlangıçları verileri olmuştu. Açıklanan verilerin ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gelmesi, dolar piyasasında önemli kazanımların görülmesini sağlamıştı. Haftanın ilk işlem gününde ise dolar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına yönelik beklentilerin artması ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) iki gün sonra sonuçlanacak olan toplantısında ek teşvik açıklayacağına yönelik işaretler sonrası, yen karşısındaki kazanımlarını sürdürmeyi başardı.

ABD doları haftanın ilk işlem gününde Londra saati ile 06.42’de yen karşısında 106,16 seviyesinde dengeli bir seyir izledi. Son iki işlem haftasının verilerine bakıldığında ise dolar, yüzde 5,6 oranındaki kazancını bugünde koruyor. Ayrıca doların 10 önemli para karşısındaki değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi haftanın ilk işlem gününde yatay seyrediyor. Hatırlanacağı üzere endeks geçen haftaki işlemlere bakıldığında yüzde 0,8 oranında iki ayın en güçlü haftalık kazancını gerçekleştirmişti.

“Yatırımcı güveni ve şirket karları doları destekliyor”

Tokyo’da FPG Securities Co. CEO’su Koji Fukaya, dolar piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Fukaya yaptığı değerlendirmede, doların bu yıl içerisinde ABD’de iyileşen yatırımcı güveninden ve şirket karlarından destek bularak önemli kazanımlar elde ettiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Fukaya, BOJ’un hayal kırıklığı riski yaratması ihtimalinin orta seviyelerde bulunduğunu dile getirerek, ABD’ye ilişkin gelişmelerin doların aşağı yönlü risklerini sınırlayabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum