Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Üçüncü Faiz İndirimine İlişkin Tutanakları Yayımladı

Federal Rezerv, 29-30 Ekim toplantısına ait tutanakları yayımlarken, Powell konuşması ile uyumu dikkat çekti.
FED’in Üçüncü Faiz İndirimine İlişkin Tutanakları Yayımladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın bu yılın üçüncü faiz indirimini yaptığı Ekim toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. Buna göre; Federal Rezerv yetkilileri genel olarak, ekonomik koşullar önemli ölçüde değişmediği sürece faiz oranlarını düşürmeleri gerekmeyeceği konusunda anlaştılar.

Ekim ayının sonunda merkez bankası yetkilileri, gecelik borç verme faizini çeyrek puan düşürerek, 2019’daki üçüncü hamleyi yapmışlardı. Bu şekilde faizler, yüzde 1,5 ile 1,75 arasında kalmıştı.

Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri; ılımlı büyüme, güçlü bir iş gücü piyasası ve Komite’nin yüzde 2’lik hedefinin yakınında enflasyon görünümünü desteklemek için hamleleri yeterli gördüklerini belirttiler.

Politika tutumu, ekonomi hakkında genel bilgiler, ekonomik görünümün önemli bir şekilde yeniden değerlendirilmesiyle sonuçlanmadığı sürece olduğu gibi kalacağına da işaret ettiler. Ancak politikanın beklemede kalması muhtemel olsa bile önceden belirlenmiş bir seyri olmadığını ifade ettiler.

Aynı zamanda üyelerin verilerdeki ve genel görünümdeki değişiklikleri değerlendirmeye devam edeceği de belirtildi. Üyeler, Fed politika düzeltmelerinin bir yıl veya daha fazla hissedilmesi gereken bir gecikme üzerinde çalıştığını, dolayısıyla daha kolay politikaya geçişin finansal koşulları nasıl etkileyeceğini izlemeyi amaçladıklarını da not ettiler.

İndirimler, komitenin 2018’in dördüncü faiz artırımını onaylamasından sadece yedi ay sonra Temmuz ayında başlamıştı. Bu tutunaklarda belirtilenler, büyük ölçüde Fed yetkililerinin son kamuoyu açıklamaları ile uyumlu geldi.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta kongre tanıklığı sırasında politika duruşu konusunda kendisini rahat hissettiğini söylemişti. Tutanaktaki ifadeler ile uyumlu konuşan Powell, 29-30 Ekim FOMC toplantısını takiben enflasyonda önemli bir artış olmadıkça artırım beklemeyeceğini söylemişti.

Ekonomideki Aşağı Yönlü Riskler

Ekonomideki Aşağı Yönlü RisklerÜyelerin ABD ekonomisinin oldukça güçlü bir konumda olduğunu, sağlıklı bir iş gücü piyasası ve faaliyetleri GSYİH’in yüzde 70’ini oluşturan tüketiciler arasında güçlü bir iştah açıcı olduğunu tartıştılar.

Bununla birlikte Ekim toplantısında ekonomik görünümü çevreleyen aşağı yönlü riskleri yükseltilmiş olarak görüp, faiz oranını düşürme ihtimalini daha da vurguladılar. Küresel büyümedeki zayıflık ve ticari gelişmelere ilişkin belirsizliğin artması nedeniyle azalan iş yatırımlarını ve ihracatları işaret ettiler.

Yetkililer her iki konuda da endişelerinin biraz rahatladığını da söylediler. FOMC üyelerinin oran indirimi lehinde oy kullanması, düşük oranların önündeki sorunlara karşı bir sigorta poliçesi olarak sağlayacağı yararları da belirttiler. Ayrıca Fed’in yüzde 2 hedefinin sürekli altında gerçekleşen enflasyonla ilgili endişelerini dile getirmeye devam ettiler.

İki komite üyesi dışındaki herkes oylamaya yer aldı. Muhalifler ise başka bir indirime ihtiyaç olmadığına inandılar.

ABD ekonomik faaliyeti muhtemelen dördüncü çeyrekte önemli ölçüde azalmıştır. New York ve Atlanta Fed’in GSYİH izleyicileri, 4. çeyrekte yüzde 1,5’ten daha az bir büyümeye işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu