Yatırım yapmaya başla!

FED Tutanakları Aralık’ta Faiz Artırımı Sinyali Verdi

FED, son toplantı tutanaklarını yayınladı. Katılımcıların farklı görüşlerde olduğu tutanak sonuçları, Aralık ayında faiz artışının işaretini verdi.
FED Tutanakları Aralık’ta Faiz Artırımı Sinyali Verdi

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde yaptığı toplantının tutanaklarını yayınladı. Dün akşam saatlerinde açıklanan detaylara göre, durgun enflasyon ortamında, gelecekte izlenecek politikalarda bölünme riskine karşın, Aralık ayında faiz artışı işaret edildi.

FED yetkililerinin çoğu, gelen enformasyonun orta vadeli görünümünde büyük bir değişiklik olmadığını söyledi.

Bu görüşlerin ortaya atılmasıyla birlikte, kısa vadede FED’in gösterge faizi hedef aralığında diğer bir artırım ihtimalini yükseltti. Toplantıda gösterge faiz oranında değişiklik yapılmadı fakat kademeli faiz artırımına devam edilmesi halinde, Aralık ayındaki toplantıda faiz artışı kararının çıkması bekleniyor. ABD’de enflasyon %2 olan hedefin altında kalmaya devam ediyor. İşsizlik oranı ise 16 yılın en düşük seviyesine inmiş durumda.

Ekonomik durumdaki seyre bağlı olarak, 2018 yılında üç kez faiz artışı öngörülüyor.

Analistler 12-13 Aralık toplantısında, ekonomik projeksiyonlardaki görünümü yakından izliyor olacak. New York TD Securities faiz stratejisti Gennadiy Goldberg, dün akşam açıklanan tutanaklara yönelik, piyasada yanıtlanmamış birçok soru olduğunu ve 2018 yılında statükoyu değiştirecek ilginç bir gelişmenin olmadığını ifade etti. Tutanaklar, iş gücü piyasasına ve trendin üzerinde giden büyümeye olan güvenin sürdüğünü, bazı FED yetkililerinin ise faiz artışlarının hızlanacağına dair daha güçlü beklenti içerisine girdiğini gösterdi.

Enflasyon, 2017 yılı içerisinde volatil gıda ve akaryakıt fiyatları ayıklandıktan sonra ortalama %1.6 seviyesinde gerçekleşti.

Eylül ayında enflasyon oranı %1.3 seviyesine çıkmıştı. Birçok katılımcı düşük enflasyonun daha inatçı olabilecek gelişmeleri yakından etkileyebileceğini ve geçici faktörleri yansıtmamış olabileceğini düşünüyor. Bazı katılımcılar ise enflasyona yönelik yukarı risklerin artmaya devam ettiğini belirtiyor.

Bu arada FED Başkanı Janet Yellen’in görev süresi Şubat ayında sonra eriyor. Yerine Guvernör Jerome Powell geçecek. Yellen, katıldığı bir toplantıda önemli açıklamalar yaptı. İstifa mektubunu yazan Yellen, 2024 yılına kadar Yönetim Kurulu Üyesi olma hakkından da vazgeçmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum