Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Trump’tan Korktuğu için mi Faizi Sabit Tuttu?

FED Trump’tan Korktuğu için mi Faizi Sabit Tuttu?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere ABD bu günlerde seçim telaşı geçiriyor. Seçimin favorisi olarak gösterilen isim ise Donald Trump. Renkli kişiliği ve söylemleriyle dikkat çeken Trump, ABD halkının yanı sıra küresel çapta da ciddi bir destekçi sayısına ulaşmış durumda. Ancak Trump hakkında bugün oldukça ilginç iddialar ortaya atıldı. İddiaların sahibi olan Saxo Bank Ekonomistlerinden John J. Hardy, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen yılın ikinci ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı üzerinde ABD başkanlık seçimlerinin ve Trump’un etkilerinin olduğunu ifade etti.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimi işlemiz haftasında FED’in Mart ayı toplantısı gerçekleşti. Toplantıda faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutuldu. Ayrıca yetkililer Aralık ayında ön görülen yeni yıl için faiz oranını ise 4’ten 2’ye indirdiklerini açıklamışlardı. FED’in Mart ayı toplantısına dair ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Hardy ise bugünkü açıklamalarında, FED’in bu tavrının arkasında Trump’un olduğunu iddia etti. Hardy’nin açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“FEDTrump’un başkan seçilmesinden korktuğu için faizi sabit tuttu”

Hardy açıklamalarının ilk bölümünde FED toplantısında alınan kararlarla ilgili konuştu. FED’in Mart ayı toplantısında faizler hakkında almış olduğu kararların piyasaların beklentisini karşılamadığını belirten Hardy, Aralık ayında gerçekleşen faiz artışına yönelik talihsiz açıklamalar sonucu yaratılan kararsız ilerleme süreciyle, alınan bu yumuşak kararın arkasındaki nedenlerin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etti.  FED’in yanılma kaygısı içerisinde piyasalara temkinli yaklaşmış olabileceğini belirten Hardy, piyasalara her zaman biraz temkinli yaklaşım anlayışla karşılayabileceğini; ancak aynı zamanda Koo’nun Parasal Gevşeme Tuzağı’nın kabulü olduğunu söyledi.

Bir kere parasal gevşeme ve sıfır faiz politikası uygulandığında bir daha varlıklara zarar vermeden ve yeni bir gerileme dönemini tetiklemeden işin içinden çıkılamayacağını belirten Hardy, FED’in Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimine tamamen odaklandığını dile getirdi. FED’in sıkı para politikasında siyasi istikrar risklerinden korkarak hiç bir şey yapmadığını belirten Hardy, başkan seçilmesi halinde Trump’un bunu düzene, yani statükoya karşı zafer niteliğinde kutlayacağını ifade etti. FOMC’nin bunu açıkça ifade etmesinin imkansız olduğunu belirten Hardy, FED’in Trump’un başkan seçilmesinden ve FED Başkanı Yellen’in yerine başka bir ismi atayacağından korktuğu için bu hamlelerde bulunduğunu iddia etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar