Paylaşım

FED’in Temmuz Sayılı Bej Kitap Raporu Yayınlandı


 

Temmuz 2017, FED Bej Kitap raporu yayınlandı. ABD ekonomisinin genel olarak ılımlı bir büyüme gösterdiği belirtilen raporda öne çıkan konular şöyle...

Amerika iş dünyasının nabzını tutan Bej Kitap raporu Çarşamba günü yayınlandı. Temmuz 2017 sayısında yer alan bilgilere göre ABD ekonomisi genel olarak ılımlı bir büyüme gösterdi. Dün Washington’da yayınlanan raporda, önümüzdeki aylarda çoğu bölgenin ılımlı ve ölçülü bir büyüme göstereceğinin beklendiği ifade edildi. Bej Kitap, FED’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından hazırlanıyor. Raporda yer alan konu başlıklarından bazılar şu şekilde…

12 FED bölgesinden derlenerek hazırlanan rapora göre; maaşlar ve enflasyon genel olarak düşük kaldı.

Zayıf enflasyona rağmen geçen yıl üç kez faiz artışına gidildi. FED Başkanı Janet Yellen, dün ABD Kongresi’nde yaptığı sunumda da bu konuya değindi. Yellen düşük enflasyon oranına ilişkin belirsizliklerin yakından takip edildiğini belirtti. Analistler raporda pozitif bir dilin kullanılmasının; FED’in bilanço küçültme ve kademeli faiz artırımları konusundaki planlarına sadık kaldığının bir göstergesi olarak yorumluyor.

Şirketler nitelikli işçi eksikliği nedeniyle, açık pozisyonlarını doldurma konusunda sıkıntıya düştüler.

Temmuz 2017 sayılı FED Bej Kitap raporuna göre; maaş baskılarının hem nitelikli hem de niteliksiz işçi pozisyonlarında arttığı belirtildi. Bunun yanında maaşların birçok bölgede ılımlı ve ölçülü bir aralıkta büyümeye devam ettiği ifade edildi. İşsizlik Mayıs ayında son 16 yılın en düşüğüne geldi, ancak Haziran’da %4,4’e yükseldi.

Dün Yellen açıklamalarından sonra 3,58’e gerileyen dolar düşüşünü devam ettiriyor. Kur güne 3,56 seviyesinden başladı.

Başkan Yellen’in konuşması faiz artışı beklentisini azaltırken, dolar küresel piyasalarda değer kaybetmeye devam ediyor. Yellen açıklamalarından önce 3,59 seviyesinde işlem gören dolar kuru güne 3,56 bandından başladı. Yellen bu akşam saat 17:00’de de yine bir sunum yapacak. Ancak içeriğinin dünkü sunumla hemen hemen aynı olması beklendiği için bugün piyasalara etkisinin çok belirgin olmayacağı tahmin ediliyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın