Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed Sonrası Tahvil Verimleri Gevşerken, Wall Street Teknoloji Sektörü Öncülüğünde Geriledi!

ABD Merkez Bankası faiz artırımından sonra tahvil getirilerinde daralma görülürken hisse senedi piyasalarında aşırı değer kayıpları dikkat çekti.
Fed Sonrası Tahvil Verimleri Gevşerken, Wall Street Teknoloji Sektörü Öncülüğünde Geriledi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası tahvilleri fiyatları yükseltilen kısa vadeli faiz oranlarından sonra 2019’da daha kademeli bir artış sinyali verdikten sonra Çarşamba günü Fed toplantısı sonuçlanmasına yakın değerlenme gösterdi. (%2.82)

Yetkililer, Çarşamba günü artış yapılacağı yönünde oybirliği gösterdi. Bu oran, merkezi federal fon oranını Aralık 2015’ten bu yana kaydedilen dokuzuncu artışla (+%0.25) ile %2.5 seviyesine taşıdı. Merkez Bankasının 2019 projeksiyonlarında iki seferden fazla zam yapılmaması yönünde gerçekleşti.

Söz konusu açıklama piyasa katılımcıları için yeterince net bir duruş algısı yaratmamış olabilir. ABD’deki sıkı para politikasının ekonomiyi zayıflatacağı endişesi, hazine fiyatlarında negatife yakın dalgalanmaya yol açarken ve hisse senetlerinde düşük seviyelerin kaydedilmesine kaynak görüldü.

10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi, Merkez Bankası faiz kararından ve Başkan Powell basın açıklamasından sonra ardı ardına geriledi. Bu oran 29 Mayıs’tan bu yana en düşük seviye olan %2.760 seviyesine geriledi. 10 yıllık kıymet verimi Fed’in açıklamasından hemen önce %2.82 seviyelerindeydi.

Özellikle faiz oranı politikasındaki değişikliklere karşı duyarlı olan iki yıllık notun getirisi, açıklamadan sonra haftalık en düşük seviyelerine geriledikten sonra toparlanma gösterdi ve %0.61’lik bir getiri ile %2.660 seviyesinde kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Teknoloji Sektöründeki Kırılganlık Tekrar Teyit Edilirken FANG’ler Kaybettirdi!

Teknoloji Sektöründeki Kırılma Bir Kere Daha Teyit EdildiYükselen oranlar ve yavaşlayan büyüme ile ilgili endişeler son zamanlarda piyasaları hızlandırdı ve üç borsa endeksini bu ay keskin bir şekilde aşağı çekti ve 2011 Kasım ayından bu yanan en keskin hareketler kaydedildi.

ABD borsalarında son zamanlarda gözlemlediğimiz teknoloji ve bilgi teknolojileri endekslerinde sergilenen aşırı kırılganlık bir kere daha sert bir şekilde teyit edilmiş oldu. FANG’lerde görülen kayıplar yatırımcısını yine üzdü; Facebook %7.25 kayıp ile 133,24 $/p, Amazon (AMZN) -%3.64 ile 1495,08 $/p, Netflix (NFLX) -%1.54 ile 266,77$/p ve Google (Alphabet Inc Class A GOOGL) -%0.76 ile 1.035,46 $/p şeklinde kaydedildi.

Dow Jones %1.49, Nasdaq %2.17 ve S&P 500 %1.54 Kayıp Verdi

Faiz Artırımı Hisse Senetlerine İyi GelmediDow Jones 30 bileşeninden sadece Verizon %0.38’lik bir değerlenme göstererek pozitif tarafta kalmayı başarırken 29 şirket değer kaybetti. En fazla değer kaybeden ilk iki şirket son zamanlarda kırılganlığı ile sık gündemde olan teknoloji sektöründen Intel (-%4.55) ve Apple (-%3.12) oldu. Mart 2019 vadeli endeks kontratına baktığımızda %0.69 değer kaybı görülmekte.

Nasdaq endeksi 200 günlük hareketli ortalamasında 6.743 ve 50 günlük h.o.’da bulunan 6.588 seviyesinin altında hareket ediyor. Teknik verileri ile ele alındığında satış tarafında gözlenebilecek olan endeks bileşenlerinden sadece 8 tanesi primlenme kaydedebildi. Görülen en fazla kazanım %1.51 seviyesi ile Shire ADR’de olurken, değer kaybeden 95 kağıttan en yoğun gevşeme yine teknoloji şirketlerinden olan Micron’da (-%7.92) görüldü. 2019 Mart vadeli endeks kontratında %0.45 civarında bir geri çekilme gerçekleşti.

S&P 500’e baktığımızda General Electric %5.36’lık bir primlenme ile pozitif kanadın başını çekerken, FedEx %12.16’lık kayıp ile negatif tarafın birincisi oldu. Teknoloji şirketlerinin diğer iki endekste gösterdiği performans S&P 500’de görülürken AMD %6.87 ve Nvidia %5.74 seviyelerinde değer kaybı gösterdi. 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın