Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fed Raporuna Göre Perakende Çalışanlarının Geliri Değişken Hava Koşullarının Etkisi Altında!

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) bu ay yayınladığı rapor, perakende işçi gelirlerinin büyük oranda iklim değişikliklerinden etkilendiğini gösteriyor.
Fed Raporuna Göre Perakende Çalışanlarının Geliri Değişken Hava Koşullarının Etkisi Altında!
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (Fed) tarafından bu ay yayınlanan yeni rapor, iklim değişikliklerinin ülkedeki perakende çalışanlarının gelirleri üzerinde etkisi olduğuna işaret ediyor.

Bankanın bu aya ait analizinde Fed ekonomisti Brigitte Roth Tran bazı açıklamalarda bulundu. Tran’a göre çalışma saatleri ile maaşların satışlardan etkilediği perakende işçilerinin sürekli değişen atmosferden dolayı işlerinin etkilendiğini fark etmesi, gelir eşitsizliğini artırabilir.

ABD’de perakende sektöründe çalışan işçiler ülkenin iş gücü toplamının %10’luk kısmını oluşturuyor.

Toplam İş Gücünün %10'unun OluşturuyorBankanın analizinde görüşlerini bildiren Tran, tüketici alışverişlerinin iç mekan ve dış mekana göre değişiklik gösterdiğinin göze çarptığını belirtirken, perakende sektörünün değişen hava koşullarına duyarlılık gösterdiğini açıkladı.

Tran, günlük satış faaliyetlerinin çalışma saatleri ile maaşları etkilediği perakendedeki düşük gelirli çalışanların aylık kazançlarındaki oynaklığın hava koşullarındaki değişimden kaynaklanabileceğini öne sürdü.

Değişen hava koşullarının yarattığı etkileri anlamanın iki önemli bileşenden oluştuğunu açıklayan Tran, bunların iklim değişikliğinin yarattığı etkilere uyum sağlamak ve etkileri ölçebilmek olduğunu belirtti.

Değişen Hava Koşullarının EtkileriDiğer taraftan önceki ay yayınlanan bir diğer araştırma raporunda ise finansal istikrar ve ekonomi üzerinde negatif etki yaratan küresel ısınmaya dikkat çekilmişti. Bunun yanı sıra Paris Anlaşması ve iklim değişikliğinin temposunu düşürmenin ekonomiye gözle görülür yararlar sağladığı belirtildi.

Ayrıca Fed’in 5 Eylül’de yayınladığı raporda ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşı imalat sektörüne büyük oranda zarar veriyor ve bu etkilerle ülke ekonomisi bu etkilerle ılımlı bir büyüme kaydettiği bildirildi. Bunun yanı sıra raporda ticaret gerilimlerinin işletmeler üzerine baskı uyguladığı bazı Fed bölgeleri tarafından bildirildi.

Bilindiği gibi Fed 17-18 Eylül tarihlerinde kritik bir toplantı yapacak ve ardından bir politika kararı alacak. Bankanın bu adımından önceki son raporu olan bu rapor, ABD’de yer alan işletmelerin resesyon beklemediklerini ve bundan endişe duymadıklarını gözler önüne serdi.

Bankanın toplantısına sayılı günler kala piyasaların tahminleri şekillenmeye başladı ve bu konuda bir öngörü de bugün Deutsche Bank’tan geldi. Farklı fiyatlamalar oluşsa da bir faiz indirimi yapılacağı konusunda yetkililer hemfikir görünüyor.

Rapora göre ABD’li işletmelerin çoğu şu durumda kısa vadeli iyimser görünüyor. Fed ise raporda istihdamdaki büyümenin son haftalarda ılımlı olarak devam ettiğini bildirdi. Bunun yanı sıra ülkenin imalat sektörü ise öncekine göre bir hayli zayıflamış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu