Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Politika Yapıcıları ABD İstihdamının ‘V’ Şeklinde Toparlanamayacağını Düşünüyor

Koronavirüs nedeniyle rekor düzeyde gerileyen ABD istihdamını ele alan FED politika yapıcıları "V şeklinde" bir toparlanmanın zor olduğunu söyledi.
FED Politika Yapıcıları ABD İstihdamının ‘V’ Şeklinde Toparlanamayacağını Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD, koronavirüs vakasında 1 milyon 322 bine ulaştı. Ülkede 78 binin üzerinde insan hayatını kaybetti.

Dün ülkenin en önemli ekonomik göstergelerinden tarım dışı istihdam verileri açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre Nisan’da tarım dışı istihdam 20,5 milyon düşüşle tarihi rekorunu kaydetti. Bu durum pandeminin iş gücü üzerinde yarattığı derin sarsıntıyı bir kez daha su yüzüne çıkardı.

ABD’de durdurulan iş faaliyetleri yeniden başlatılsa da normale dönüş kolay olmayacak.

ABD Normale Dönüş Kolay OlmayacakAylar içinde tüm dünyaya yayılan küresel salgın, ekonomilerde kilitlenmeye yol açmış ve iş faaliyeti sayılabilecek her türlü aktivite hastalığın yayılımını engellemek amacıyla durdurulmuştu.

Haftalar süren eve kapanmaların ardından, kötü gelen ekonomik veriler ülkeleri bir an önce normalleşmeye çabalamak durumunda bıraktı. Fakat tüm çabalara rağmen ABD istihdamının kolayca toparlanabileceği düşünülmüyor.

Reuters’in haberine göre, FED politika yapıcıları Cuma günü yaptıkları açıklamada ABD’deki iş kaybından “V şeklinde” bir toparlanma beklememek gerektiği konusunda uyardılar.

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari PBS Newshour’a verdiği demeçte ülkedeki işsizliği inceledi;

Neel Kashkari ABD İşsizlikSalgının çok sayıda can aldığı ülkede kayıplar ne yazık ki durmuyor. Kashkari ekonomik durumdan oldukça endişeli görünse de iyimser düşünceleri tam anlamıyla reddetmedi. Yıkıcı iş kayıplarının “yavaş ve uzun süreli” bir iyileşme ile toparlanabileceğini aktardı.

Kashkari, Twitter paylaşımında da ekonomide yavaş ve kademeli iyileşmeler için sinyaller verdi;

ABD Başkanı Donald Trump’ın ise daha iyimser bir tavır takınması dikkatlerden kaçmadı. Bir süre sonra ülkede iş kayıplarının geri alınacağını ve 2021’in olağanüstü bir yıl olacağını iddia ediyor. Politika yapıcıların tahminleri ile ters düşen bu iddialarının ne kadar doğru olduğu konusunda şuan bir yorum yapılamıyor.

Öte yandan San Francisco FED Başkanı Mary Daly, pandemi boyunca FED’in benzeri görülmemiş destekler verdiğini ve bununla birlikte hükümetin ekonomiyi kurtarma çabalarının sürmesi gerektiğini söyledi.

“Başlangıçta umduğum şey, güvenli bir şekilde geri dönebileceğimiz, halk sağlığı görevlilerini dinliyoruz, yavaş ama kademeli alıyoruz … eğer bunları yaparsak ve güvenli bir şekilde tekrar girersek, 2021’de pozitif büyüme bekleyebilirim…”

Yine de iş gücü piyasasının toparlanması için uzun zamana ihtiyaç olduğunu söyleyen Daly, tıpkı Kashkari gibi V şeklinde bir toparlanmanın uzak olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla yavaş ve uzun süren bir toparlanma öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu