Yatırım yapmaya başla!

FED Piyasanın Düşündüğünden Daha Hızlı Faiz Artırabilir mi?

FED Piyasanın Düşündüğünden Daha Hızlı Faiz Artırabilir mi?

Bilindiği üzere 26-27 Nisan tarihlerinde ABD Merkez Bankası (FED), yılın üçüncü toplantısını gerçekleştirecek. Piyasalar ise FED toplantısı öncesi işaretler aramaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere Mart ayında gerçekleşen FED toplantısında faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutulmuş ve yeni yıl için öngörülen faiz sayısı 4’ten 2’ye indirilmişti. FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği toplantının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası piyasalar FED’in faiz artırımına gideceği yönündeki beklentilerini düşürmeye başlamışlardı. Yaklaşık iki hafta önce ise FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği toplantıya dair tutanaklar kamuoyuna açıklanmıştı. Tutanaklarda yer alan ifadelere göre FED yetkilileri, yeni bir faiz artırımı konusunda küresel risk ve endişe vurgusu yaparak temkinli ilerlenmesi gerektiğini belirtmişlerdi. Tutanakların detaylarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan tüm bu gelişmeler, piyasalarda FED’in faiz artırımı konusunda daha yavaş bir yol izleyeceği yönündeki kanıyı kuvvetlendiriyor. Ancak piyasalar enflasyon oranlarında beklenen hedefe ulaşamayan FED yetkililerinin Nisan toplantısında nasıl bir hamle yapacağı yönünde henüz net bir beklenti oluşturamıyorlar. Bugün ise Boston FED Başkanı Eric Rosengren, ABD Ekonomisi ve FED toplantısıyla ilgili olarak kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Rosengren’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“FED, piyasanın düşündüğünden daha hızlı faiz artırımına gidecek!”

Rosengren FED toplantısına sayılı günler kala yaptığı açıklamada, finansal vadeli işlemler piyasası fiyatlaması tarafından ima edilen çok yavaş bir faiz artırım hızının belirdiğini söyledi. Ancak bu beklentinin aşırı ısınmayla sonuçlanacağını belirten Rosengren, FED’in istenenden daha hızlı bir faiz artırımına gideceğini dile getirdi. Bu kararın bir takım riskleri de beraberinde getirebileceğini belirten Rosengren, süregelen toparlanma ve devam eden büyüme için tehlike oluşturabileceğini vurguladı.

Açıklamalarının devamında ise Rosengren, piyasanın faizlerle ilgili görünümünün oldukça güvercin olduğunu belirterek; ekonomistlerin kafasındakinin önümüzdeki üç sene boyunca yılda bir kez yaklaşık çeyrek puanlık faiz artırımı beklentisi yönünde olduğunu söyledi. Ancak FED’in  piyasanın ve ekonomistlerin düşündüklerinin aksine daha hızlı faiz artırımına gideceğini dile getiren Rosengren, faizi finans piyasalarında yansıtılandan çok daha hızlı bir biçimde artıracaklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum