Yatırım yapmaya başla!

FED’in Enflasyon Göstergesi Olan PCE Deflatör Hedeflerin Altında Kaldı

FED'in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği kişisel gelirler verisi Mart ayında değişiklik göstermedi ve hedefin altında kaldı.
FED’in Enflasyon Göstergesi Olan PCE Deflatör Hedeflerin Altında Kaldı

Amerikan Merkez Bankası’nın tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel gelirler, Mart ayında bir değişiklik göstermedi ve yayımlanan raporda, merkez bankasının hedefinin oldukça altında kaldığı belirtildi. Aynı zamanda tüketici harcamaları motorlu taşıtlara ve sağlık hizmetlerine yapılan harcamalardaki artışla yükseldi.

Gıda ve enerji fiyatlarını ayıran temel kişisel tüketim harcamaları, ay boyunca sabit kaldı ve yıllık bazda yüzde 1,6 artış gösterdi.

Temel Kişisel Tüketim Harcamaları Sabit KaldıTicaret Bakanlığı’nın verilerine göre; kişiler gelirler Mart ayında yüzde 0,1 artarak beklentilerin altında kaldı. Beklentiler yüzde 0,4 oranında artışa işaret ediyordu. Harcamalar ise yüzde 0,9 ile beklentilerin üstünde geldi. Harcamalar için beklenti ise yüzde 0,7 artış yönündeydi. Tüketici harcamaları Mart ayında yaklaşık 10 yılın en büyük artışını kaydederken, fiyat baskıları zayıf kalmaya devam etti.

PCE deflatör yıllık yüzde 1,5 artarken, beklentiler yüzde 1,6 artış olması yönündeydi. PCE deflatör, FED’in temel enflasyon ölçüsü iken, merkez bankası fiyat istikrarı için yüzde 2’lik oranı sağlıklı bir seviye olarak görmektedir. Buna karşın FED, son 10 yıl boyunca hedefine ulaşmada başarısız oldu. PCE aylık yüzde 0,2 ile yüzde 0,3’lük beklentinin altında kaldı.

FED yetkilileri, kısmen düşük enflasyon oranına bağlı olarak yılın geri kalanında faiz oranlarını sabit tutmayı beklediklerini açıkladı.

FED Yıl Boyunca Faizleri Sabit BırakacakHer bir FED üyesi, önümüzdeki politikadaki herhangi bir gevşemede çok az değişiklik olduğunu gördüklerini söylese de piyasalar yıl sonuna kadar yüzde 65 oranında bir oran şansı veriyor.

Capital Economics Kıdemli Ekonomisti Andrew Hunter enflasyon rakamları ile ilgili olarak, “Birkaç memurun enflasyonun hala yüzde 2 hedefi ile tutarlı olmayacak kadar düşük olduğu konusundaki endişelerini pekiştirecek ve eğer faaliyet artışının bu yıl boyunca yavaşlamasını beklemekte haklıysak FED’in çok uzun zaman önce faiz oranlarını düşürmeyi ciddi bir şekilde düşünmesi daha muhtemel,” dedi.

Gelecekteki oran yoluna karar vermek, GSYİH’in ilk çeyrekte %3,2 ile beklenenden güçlü gelmesi ile biraz daha karmaşık bir hal aldı.

Ekonominin İlk Çeyrek Büyümesi Durumu KarmaşıklaştırdıGüçlü ekonomik büyümeye rağmen, Beyaz Saray faiz indirimine gidilmesi konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Ulusal Ekonomik Konsey Başkanı Larry Kudlow, FED’in gösterge faiz oranındaki 50 baz puanlık bir düşüşün garanti edildiğine dair iddiasını yineliyor. Federal fon oranı yüzde 2,25 ile 2,50 arasında hedefleniyor.

Bu hafta FOMC toplantıları izlenecek ve piyasalar oranlarda herhangi bir değişiklik beklemiyor. FED Başkanı Jerome Powell’ın daha sonra düzenlediği basın toplantısında para politikası ile ilgili ipuçları yaklanmaya çalışılacak. En son ekonomik projeksiyonlarda FED yetkilileri, çekirdek enflasyonun 2019 yılında tüm yıl için yüzde 2’ye çıkmasını beklediklerini ve PCE’nin yüzde 1,8’e çıkmasını beklediklerini belirttiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum