Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Öncesi Uzmanlar Son Öngörülerini Açıkladılar!

Johns Hopkins Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörü olan Jonathan Wright, FED'in bu yıl içinde 3 kez faiz artışı yapacağını öngörüyor.
FED Öncesi Uzmanlar Son Öngörülerini Açıkladılar!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olan yılın ikinci ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı başladı. Toplantının kararı bugün TSİ 20.00’da açıklanacak. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleşen yılın son FED toplantısında oldukça uzun bir aranın ardından faiz artırım kararı gelmiş ve FED yetkilileri yaptıkları açıklamalarda önümüzdeki dönemde de kademeli olarak yeni faiz kararları alacaklarını açıklamışlardı. Yeni yılda Asya’nın en büyük ekonomisi konumunda olan Çin’in ekonomik büyümesinde görülen yavaşlama sonrası, küresel piyasalarda volatilite giderek artmıştı. Yaşanan bu süreçte yılın ilk FED toplantısında yetkililer piyasaların beklentilerinin tersine faizi sabit tutmuşlar ve piyasaları dikkatle izlediklerini açıklamışlardı. Oynaklıkların giderek devam ettiği bugünlerde piyasalar, bu FED toplantısından da yeni bir faiz kararı beklemiyor. Bu doğrultuda yetkililerin faizleri yüzde 0.25 ile 0.5 aralığında sabit tutması beklenmekte. Uzmanlar FED kararları öncesi son değerlendirmelerini bugün kamuoyuna açıkladı. Uzmanların değerlendirmelerinden öne çıkan noktalar ise şöyleydi;

“Faiz artış beklentisinin 3’e inmesini bekliyorum…”

Johns Hopkins Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörü olan Jonathan Wright, FED öncesi düşüncelerini paylaştı. Wright yaptığı değerlendirmede Aralık’ta noktasal grafikte (Dot plot) bu yıl için FED’in ön gördüğü 4 faiz artışının bugünlerde tartışmaya açık olduğunu söyledi. FED’in bu faiz artışı beklentilerini 3’e indireceğini belirten Wright, Ocak ayından bu yana yurt dışı kaynaklı aşağı yönlü risklerin daha da kötüleştiğinin altını çizdi. Açıklamalarının devamında ise Wright, vadeli kontratlara göre FED’in bu yıl için faiz artışı beklentisinin 2 olduğunu belirtti. Ancak Wright, bu konuda da yalnızca bir faiz artırımı olacağını ifade etti.

“Dengeli risk değerlendirmesi hızlı bir faiz artışı sinyali verecek!”

Cornerstone Macro LLC’den Roberto Perli, FED öncesi yaptığı değerlendirmede; alınacak kararların piyasaların genel seyri açısından belirleyici bir rol oynayacağını ön gördüğünü söyledi. FED için karmaşık durumların bulunduğunu belirten Perli, dengeli risk değerlendirmesinde hızlı bir faiz artışı sinyalinin geleceğini dile getirdi. FED için en riskli olanın mevcut sinyalini değiştirmemek olacağını belirten Perli, FED’in enflasyon ve işsizlik tahminlerini de açıklayacağını ifade etti.

“Daha iyi ekonomik veriler teyit edilmeli”

Renaissance Macro Research’ten Neil Dutta da FED öncesi görüşlerini bugün kamuoyuyla paylaştı. Dutta yaptığı değerlendirmede, enflasyon dışındaki yeni projeksiyonların Aralık tahminlerine benzer olacağını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Dutta, FED yetkililerinin yayınlayacağı bildiride daha iyi ekonomik verilerin teyit edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ekonomik büyümenin son toplantıdan bu yana iyileştiğini belirten Dutta, istihdam piyasası kaynaklarının ise eksik kullanımının azaldığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar