Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Ocak Ayı Toplantı Tutanaklarını Yayımladı

Küresel piyasaların beklediği FED tutanakları yayımlandı. Ocak 2022 toplantısına ilişkin tutanaklarda şu detaylar yer aldı:
FED Ocak Ayı Toplantı Tutanaklarını Yayımladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED), 25-26 Ocak 2022 tarihlerinde yapılan toplantıda faiz değişikliğine gitmedi. Politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmasının ardından enflasyon verileri konuşulmaya başlandı.

Dünyanın en büyük ekonomisinde 10 Şubat tarihinde açıklanan verilere göre enflasyon son 40 yılın zirvesine çıktı. Enflasyonun yüzde 7,5 seviyesine yükselmesinin ardından 14 Şubat Pazartesi günü olağanüstü toplantı düzenlendi.

Toplantıya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) TSİ 22.00’de yayımladığı tutanaklar piyasaların odağında yer aldı. Yatırımcılar faiz artırımı konusuna dair verilecek ipuçlarında yoğunlaştı.

Komitenin federal fon oranı hedef aralığındaki değişiklikleri, para politikasının duruşunu ayarlamanın birincil yolu olarak gördüğü belirtildi. Maksimum  istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemek için bilançoyu daraltmasına dair kararların, ilerleyen toplantılarda belirleneceği söylendi.

ABD reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin üçüncü çeyrekte yavaşladıktan sonra dördüncü çeyrekte toparlandığı belirtildi. İşgücü piyasasının Aralık ayında daha da iyileştiği aktarıldı.

Tarım dışı istihdamın Aralık ayında ılımlı bir artış kaydettiği söylendi. ABD tarım dışı istihdam Aralık’ta 199 bin, Ocak ayında 467 bin artış göstermişti. Birçok yetkiliye göre ABD işgücü piyasasının tam istihdama ulaşmış veya yakın olduğunu düşündüğü söylendi.

Enflasyonist baskıların 2021’in ikinci yarısında arttığı belirtilirken, son dönemde açıklanan rakamlara değinildi. FED yetkililerinin enflasyon risklerini yukarı yönlü gördüğü, çoğunun ise yakın zamanda faiz artırmanın uygun olacağını düşündüğü aktarıldı.

Bazı yetkililer ABD’de enflasyonun bu yıl ılımlı düzeyde düşeceğini öngörüyor. Birkaç FED yetkilisinin ise varlık alımlarına Mart ayından önce son vermek istediği aktarıldı. Omicron varyantının etkisinin ise 2022’nin ilk çeyreğinde görüleceği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu