Yatırım yapmaya başla!

FED’in Nisan Ayı Tutanakları Faiz Artırım Sinyali Verecek mi?

FED’in Nisan Ayı Tutanakları Faiz Artırım Sinyali Verecek mi?

Bugün piyasalar FED’in Nisan ayı toplantısına ilişkin tutanaklara odaklandılar. Bunun temel nedeni ise tutanakların, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan yılın dördüncü toplantısında faiz artırımına işaret edeceği yönündeki beklenti oldu. Hatırlanacağı üzere FED bu yıl gerçekleştirdiği üç toplantıda da faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutmuştu. Yeni yılda beklentilerin aksine küresel ekonomilerde görülen yavaşlama ve piyasalardaki yüksek volatilite sonrası FED yetkilileri, faiz artırım hamlesini hayata geçirmekte bir hayli zorlanıyor.

Hatırlanacağı üzere bu işlem haftasının ilk gününde iki bölgesel FED başkanı, Haziran ayında gerçekleşecek toplantıda Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz artırımına gitmesini savunmuşlardı. Cleveland FED Başkanı Loretta Mester ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren gerçekleştirdikleri açıklamalarda, FED’in normalleşmeyi kademeli olarak uygulaması gerektiğini belirterek belirsizliklerin piyasayı felç etmemesi gerektiğini ifade etmişlerdi. Rosengren ve Mester’in açıklamalarından öne çıkan bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

FED’in Nisan ayı toplantısında neler yaşanmıştı?

FED’in Nisan ayı toplantısında tıpkı daha önce gerçekleştirilen üç toplantıda da olduğu gibi faizler sabit tutulmuştu. Faizleri sabit tutma kararı, 1’e karşı 9 oyla kabul edilmişti. Hatırlanacağı üzere faizleri sabit tutma kararına karşı çıkan tek isim Kansas City FED Başkanı Esther George olmuştu. Ayrıca toplantı sonrası uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, Haziran ayındaki toplantıda faiz artırım ihtimalinin arttığını dile getirmişlerdi. FED’in Nisan ayında gerçekleştirdiği toplantının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

New York’ta Amherst Pierpont Securities LLC Başekonomisti Stephen Stanley, tutanakların açıklanmasına saatler kala kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Stanley gerçekleştirdiği açıklamada, FED’in Nisan ayı toplantısında Haziran’da faiz artırım ihtimalini bir miktar dengelemek adına faizleri sabit tuttuğunu söyledi. Piyasalardaki belirsizliklerden dolayı temkinli bir duruş sergilendiğini belirten Stanley, ABD’de açıklanan ekonomik veriler sonrası piyasalarda FED’in faiz artırımına gideceği kanısının kuvvetlendiğini ve bugün açıklanacak olan tutanakların buna ışık tutabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum