Yatırım yapmaya başla!

Fed’in Nisan Ayı Toplantısı Sonuçlandı!

Fed’in Nisan Ayı Toplantısı Sonuçlandı!

Küresel piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen ABD Merkez Bankası’nın (FED) Nisan ayı toplantısı dün akşam saatlerinde sonuçlandı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda FED yetkilileri faiz oranını yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tuttu. Faizleri sabit tutma kararı 1’e karşı 9 oyla kabul edildi. Faizleri sabit tutma kararına karşı çıkan tek isim ise Kansas City FED Başkanı Esther George oldu. George toplantıda, faizlerin yüzde 0,5-05,75’lik arttırılması yönünde oy kullandı.

Bilindiği üzere piyasalar FED’in Nisan ayı toplantısında faizleri sabit tutması yönünde beklentileri güçlendirmişti. Bu görüşün nedeni ise FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği yılın ikinci toplantısına ilişkin tutanaklarında yer alan ifadeler olmuştu. Tutanaklarda yer alan ifadelere göre, yetkililer küresel risk ve endişelere bağlı olarak faizler konusunda temkinli ilerleyeceklerini ifade etmişlerdi. FED’in Mart ayı toplantısının tutanaklarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

FED’in enflasyon oranıyla ilgili öngörüsü hangi doğrultuda oldu?

Bilindiği üzere alınan faiz kararları kadar enflasyonun seyri de bir hayli önem taşıyor. ABD’deki enflasyon oranları bir türlü FED’in istediği doğrultuda seyretmiyor. Nisan ayı toplantısında yetkililer yaptıkları açıklamalarda, enflasyon göstergelerini küresel ekonomik ve finansal gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini ifade ettiler. Hatırlanacağı üzere Mart ayında gerçekleşen FED toplantısında yetkililer, enflasyon düzeyinin ABD ekonomisine tehdit oluşturduğunu belirtmişlerdi. Ayrıca dün sonuçlanan toplantıda FED yetkilileri, enflasyon oranının orta vadede yüzde 2’de gördüklerini dile getirdiler.

“Haziran ayında faiz indirimi ihtimali arttı!”

Ünlü Fon Yöneticisi El-Erian, FED’in Nisan ayı toplantısında alınan kararlarla ilgili olarak görüş bildirdi. El-Erian yaptığı açıklamada, FED’in dün sonuçlanan toplantısında piyasaların beklentileri doğrultusunda hareket edildiğini söyledi. Faizlerde değişikliğe gidilmemesinin önemli olduğunu belirten El-Erian, bir miktar daha şahin bir dil kullanıldığını ve bu durumun Haziran ayında faiz indirimine gidilme ihtimalini arttırdığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum