Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Bölgesel Başkanları için Negatif Faiz Uzak Bir İhtimal

Küresel salgında durum ABD için oldukça vahim bir hal alırken, ülkenin merkez bankası FED'in faizleri sıfırın altına çekmesi bekleniyordu. Bazı yetkililer ise bu fikre pek sıcak bakmadı.
FED’in Bölgesel Başkanları için Negatif Faiz Uzak Bir İhtimal
Son Güncelleme: 
Yorum

Worldometer’in oluşturduğu son verilere göre dünya genelinde 4 milyon 269 bin 200’e çıkan koronavirüs vaka sayısı özellikle ABD için yaşam savaşına dönüştü. Ülkede 1 milyon 385 bine çıkan vakanın yanında 82 bine yakın insan hayatını kaybetti.

Bu korkutucu gerçeğe rağmen gerek ABD’nin bazı eyaletlerinde gerekse diğer ülkelerde katı karantina kuralları gevşetildi. Dolayısıyla bu durum, hükümetlerin korkunç bir çıkmaza sürüklenen ekonomilerin bir an evvel açılması taraftarı olduğunu gösterdi.

Hükümetler ve merkez bankalarının el ele vererek gösterdiği tüm çabalar, sağlanan onca destek ve oluşturulan düşük faiz oranlarının tamamı ekonomilerin daha az hasarla durumdan sıyrılabilmesi içindi. ABD de süreç boyunca elinden geleni yaptı.

FED’den son dönem beklentileri, faizlerin sıfırın altına çekilmesine yönelikti.
FED Beklenti Sıfırın Altında Faiz
Kaynak: Investing

ABD’de son dönemde açıklanan ekonomik göstergeler öylesine kötü geldi ki en güçlü ekonomiye ilişkin endişeler güç geçtikte şiddetlendi. Özellikle istihdamdaki tarihi gerileme, iş kayıplarının bir çıktısı olurken politika yapıcılarından toparlanma sürecinin ağır işleyeceği yorumları gelmişti.

Böyle bir ortamda FED’den faizleri negatife çekmesi beklenirken, bankanın bölgesel yetkililerinden beklenti dışı yorumlar geldi. Chicago FED Başkanı Charles Evans ve Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, negatif faize sıcak bakmadıklarını açıkladı.

Mart ayı ortasında pandemi baskısı nedeniyle politika faiz oranını sıfıra yaklaştıran FED, Evans ve Bostic’in yorumlarına göre negatif faiz oranlarından uzak görünüyor. Salgın döneminde Avrupa ve Japonya Merkez Bankası’nda uygulanan bu yöntem, görünüşe göre FED için daha uzak bir ihtimal.

Evans, bir süredir sıfıra yakın tutulan oranların yine bu seviyelerde devam edeceğini söyledi. “En iyi ihtimalle, üzerinde daha fazla çalışmalıyız. Ancak bunun ABD’de kullanacağımız bir araç olmasını beklemiyorum.” dedi. Gelecek günler için enflasyon artılı beklemediğini ekledi.

Bostic ise Evans’ın görüşlerine paralel şekilde negatif faiz oranlarına özel bir hayranlık duymadığını ifade etti. “FED yetkilileri arasında ABD’nin şu anda Avrupa ve Japonya’da kullanılmakta olan bir politika yaklaşımını kullanma olasılığının düşük olduğunu yineliyorum…” diye konuştu.

FED Bostic Negatif FaizÖte yandan özellikle geçtiğimiz hafta yatırımcılar bankadan negatif faiz beklentilerini artırmıştı. FED Başkanı Jerome Powell ise sürekli negatif faize karşı çıkıyordu. ABD’nin içine bulunduğu ekonomik bunalımdan uzun süre kurtulamayacağı düşünüldüğünde, FED’in gelecek dönemlerde daha başka bir yaklaşımla gündeme gelebileceği düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu