Yatırım yapmaya başla!

FED Neden Bir Türlü Enflasyon Hedefine Ulaşamadı?

Bazı ekonomistler, FED'in enflasyon hedefini tutturamamasının sorumlusunu e-ticaret siteleri olarak görmüştü. Peki, gerçekten sebep Amazon gibi büyük siteler mi?
FED Neden Bir Türlü Enflasyon Hedefine Ulaşamadı?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon hedefini bir türlü tutturamaması konusunda son dönemde aralarında Chicago FED Başkanı Charles Evan’ın da bulunduğu bazı ekonomistler, e-ticaretteki artışın etkisi olduğunu iddia etmişti. Capital Economics’in ABD Başekonomisti Paul Ashworth ise “FED’in enflasyon hedefine ulaşamamasının sorumlusu Amazon mu?” isimli raporunda, e-ticaret sitelerinin enflasyon üzerindeki etkilerine yer verdi. Peki, enflasyon hedefine ulaşılamamanın sebebi gerçekten Amazon gibi büyük e-ticaret siteleri mi oldu?

Paul Ashworth, yayınladığı raporda internetten yapılan alışverişlerin, Amerika’da son dönemde zayıflayan enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Başta Amazon olmak üzere birçok e-ticaret sitesinin, perakende sektörünü ciddi anlamda etkilediğini söyleyen Ashworth, internet alışverişciliğinin mağaza faaliyetlerini ortadan kaldırarak, verimliliği artırdığını ifade etti. Perakende sektöründe verimliliğin artmasının ise tüketiciye düşük fiyat olarak yansıdığını söyledi.

Ashworth, Amazon’un geçirdiği yıllar içerisinde güçlü bir büyüme göstermesine rağmen, gelirlerinin halen Walmart’ın gelirlerinin %20’sinde kaldığını belirtti.

Yayınlanan raporda; e-ticaretin toplam perakende satışlar içindeki payının sadece %8,4 olduğu belirtilirken, en büyük online alışveriş sitelerinden biri olan Amazon’un sön dönemde gösterdiği performansa da dikkat çekildi. Hatta Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde dünyanın en zengin insanı unvanını almış, fakat tahtından 8 saat sonra inmek zorunda kalmıştı. Ancak bu iyi giden artışa rağmen, ABD perakende piyasasındaki payının geleneksel perakendecilere kıyasla halen düşük olduğu belirtildi.

Rapordaki tüm değerlendirmelerin neticesinde, enflasyondaki zayıflığın e-ticaret sitelerine bağlanmaması gerektiği ifade edildi.

Bu yıl çekirdek enflasyondaki düşüklüğün geçici nedenlerden kaynaklandığını söyleyen Ashworth, önümüzdeki yıl bu faktörlerin geçmesi ve dolardaki zayıflama halinde yükselişe geçeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum