Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Mester ABD Ekonomisinin Kötü Veriler Göreceğini Söyledi

Koronavirüsün bir faciaya dönüştüğü ABD'de bundan sonraki ekonomik verilerin iç açıcı olmadığına ilişkin yorumlar geliyor. Detaylar aşağıda;
FED/Mester ABD Ekonomisinin Kötü Veriler Göreceğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ABD, birkaç ay içinde kendini gösteren koronavirüs kabusuyla yıkıldı. Dünyada en fazla vaka ve ölümün görüldüğü ülke, tam da söylendiği gibi tarihinin en büyük resesyonuyla karşı karşıya görünüyor. Ülkede bu ve bunun gibi birçok endişe salgınla doğru orantılı biçimde artıyor.

Ülkede salgının kötü etkileriyle henüz tam olarak karşılaşılmadığı, Mart ayına ilişkin bütçe açığı verilerinin açıklanmasıyla ortaya çıktı. 2019 yılının aynı dönemindeki 147 milyar dolar seviyesinden 119 milyar dolara gerileyen açık, salgından korunma çabalarının ülke ekonomisine henüz yansımadığını düşündürdü.

Salgın boyutunun ne derece büyük olduğu, peşi şıra teşvik paketleri açıklayan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bilançosunu 6 trilyon dolar üzerine çıkarsa da ekonomiyi düzeltemeyeceği öngörülerinden anlaşılıyordu. Başkan Trump, ilerleyen günler için zaten iyimser yorumlar yapmamıştı.

Cleveland FED’den Loretta Master, ABD Ekonomisini Kötü Günlerin Beklediğini Söyledi

CNBC’nin haberine göre ABD’de sayısı bir hayli artan vakaların dünyaya korku saçtığı görülüyor. Virüsle mücadele kapsamında ülke sağlığını korumak için büyük çaba gösteren ABD hükümeti, tüm tahminlerin de söylediği gibi büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacak. Tam da bu yönde konuşan Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, ülke ekonomisinin kamu yararı için geçici bir süreliğine kapandığını duyurdu.

Bu, salgının yayılma hızını yavaşlatmaya yönelik alınan bir önlemdi. Fakat Mester, gelecek dönemler için “çok kötü” ekonomik veriler için hazırlık olmak gerektiğini vurguladı. FED’in en önemli görevlerinden birinin belediye tahvilleri piyasasının işleyiş durumunu kontrol etmek olduğunu açıkladı.

ABD’de Ortaya Çıkan Koronavirüs Vaka Sayısı 504 Bine Dayanmış Durumda

ABD Kötü Günler BekliyorMester, ülkedeki eyalet yetkililerinin ve hükümetin salgınla mücadelede ellerinden geleni yaptığını söyledi ve yardım kapsamının genişletilmesi gerektiğini açıkladı. Bu konuda ABD Hazine Bakanlığı’ndan gereken desteği vermesini talep etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu