Yatırım yapmaya başla!

FED Mayıs Ayı Tutanakları Hangi Mesajları Verdi?

FED'in son toplantı tutanakları yayınlandı. Mayıs ayı tutanaklarına göre birçok FED yetkilisi, ekonomideki yavaşlamanın geçici olması halinde, parasal sıkılaşmanın yakın bir tarihte gerçekleşeceğini belirtti. Haberimizin detayları şöyle...
FED Mayıs Ayı Tutanakları Hangi Mesajları Verdi?

Piyasaların merakla beklediği FED tutanakları yayınlandı. FED’in 2-3 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği toplantının tutanakları, dün akşam saat 21:00 sularında yayınlandı. Bu tutanaklar ise yakın bir zamanda parasal sıkılaşmanın yapılabileceğine dair işaretler verdi. ABD Merkez Bankası (FED) gerçekleştirdiği son toplantıda, önümüzdeki süreçteki verilerin ekonomideki yavaşlamanın geçici olmasını işaret etmesi halinde, faiz artırımına gidilebileceğinin sinyallerini verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yetkilileri, ekonomideki gidişatın ne durumda olacağını bekleyerek harekete geçmenin daha mantıklı olacağını düşünüyor. FED yetkilileri de yine sıkılaşmanın kademeli bir şekilde olması yönünde hemfikirler. Bazı FED yetkilileri enflasyon verilerinin geçici faktörleri gösterdiğini düşünürken, bazıları enflasyon hedefine ulaşmada geçen sürenin yavaşladığını ve durumdan endişe duyduklarını ifade etti.

Mayıs ayı tutanaklarından çıkan kararlardan biri de hemen hemen tüm FED yetkililerinin, 2017 yılı içerisinde varlıkları azaltmaya gitmeyi uygun bulmasıydı. Toplantıya katılan yetkililerin büyük kısmı, Merkez Bankasının elindeki birkaç trilyon dolar değerindeki tahvillerin, bu yıl içerisinde azaltılması gerektiği yönünde mutabakata vardı.

Genel olarak yatırımcılar önümüzdeki ay bir faiz artışı beklese de FED yetkilileri ekonominin ilk çeyreğinde görülen yavaşlamaya bağlı olarak daha sakin ve ihtiyatlı davranmayı uygun görüyor. Yine yatırımcılar haziran ayında faiz artışını %80 olarak görürken, FED yetkilileri sadece bu yıl içerisinde üç kez faiz artışı beklediklerini ifade etti. Tutanaklarda işsizlik oranının da önümüzdeki yıllarda azalmaya devam edeceği bildirildi.

Robert Kaplan İki Kez Faiz Artışı Bekliyor

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan bu yıl içerisinde iki kez daha faiz artırımı yapılması gerektiğini belirtti. Robert Kaplan Kanada’da yaptığı konuşmada, bu artırımlar yapılsa bile para politikasının hala genişlemeci kalacağını ve ekonominin tam istihdama yakın olduğunu da sözlerine ekledi.

Genişlemenin kaldırılması gerektiğini düşünen Kaplan, bu işlemi gerçekleştirirken sabırlı ve sakin olunması gerektiğini ifade etti. Peki dün akşam açıklanan FED tutanakları piyasaları nasıl etkiledi…

FED Tutanakları Sonrası Dolar Düşüşte

Dün akşam Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) FED tutanaklarını yayınlamasının ardından, Bloomberg Dolar Spot Endeksi zayıfladı ve Kasım ayından bu yana en düşük seviyeye geldi. Dolar/Tl kuru ise tutanaklardan önce 3,57 seviyesinde iken, tutanaklar açıklandıktan sonra bu rakamın altına geriledi ve 3,55 seviyesine indi. Euro ise 4 liranın altında seyrediyor.

Dolardaki bu düşüşte FED’in önümüzdeki dönemlerde yapacağı faiz artırımı, 4,5 trilyon dolarlık tahvil stokunu azaltma çabası konusunda temkinli olmalarının etkisi büyük oldu.

Macquarie Bank Ltd. stratejisti Nizam İdris; FED’in haziran ayında faiz artışı gerçekleştirme ihtimalinin çok kuvvetli olduğunu, ABD’deki siyasi kargaşanın da devamı düşünüldüğünde, dolardaki zayıflığın bir süre daha devam edeceğini belirtti. Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden endeks de FED tutanaklarının ardından, 96.972’e geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum