Paylaşım

FED’in Mart Ayı Toplantı Tutanaklarından Ne Çıkar?


 

Bu akşam Fed Mart ayı toplantı tutanak raporları açıklanacak. Uluslararası piyasalar merakla bu toplantıdan çıkacak faiz artırımı ve tahvil satışlarının zamanlamasına dair kararları bekliyor.

Fed’in bugün açıklayacağı Mart ayı toplantı tutanakları merakla beklenen faiz artırımının zamanlaması konusunda önemli bilgiler vermesi tahmin ediliyor. Fed’den beklenen diğer bir önemli açıklama ise tahvil konusu. Fed yetkilileri trilyonlarca dolarlık tahvil alımı yapmıştı. Bu doğrultuda 2016’da, tahvil satışına ne zaman başlanacağına dair bir karar vermeleri gerekiyor. Çünkü bu tahviller dünyanın en büyük sabit gelir portföyünü oluşturmak gibi ciddi bir yere sahip.

Fed’in tahvil satışlarının zamanına yönelik alacağı kararın yanında bir de; bu tahvillerden elde edeceği 216 milyar dolarlık getiriyi yeniden yatırım yapıp yapmama konusunda da bir karara varması gerekiyor. Eğer Fed yeniden yatırım yapma kararı almaz ise bu durumda tahvile yönelim artacak ve tahvil faizleri de aynı doğrultuda yükselişe geçecektir.

Fed Başkanı Janet Yellen’in ekonomi üzerindeki endişeleri olduğunu ve faiz artırımının aşamalı olarak gerçekleşeceğini belirten sözleri tahvil satışının zamanını etkileyen en önemli unsurlardan biri olabilir.

Dolar Spot Endeksi, son dört hafta içerisindeki en büyük yükselişini sergiledi ve daha sonra % 0.2 gerileme kaydetti. Yen dolar karşısında 119.82 seviyesine yükselirken, petrol değer kaybetti.

Çin’de hükümetin hisse piyasalarını destekleyeceğine dair sinyaller vermesi tüm dünyanın dikkatini çekti. Bu durumun etkisiyle Hong Kong’daki hisse senetleri son 14 ay içerisinde iki kattan da fazla değer kazanmış oldu. Japonya Merkez Bankası bugün yaptığı toplantıda, bu teşviki devam ettirme kararı aldı.

Hızla yükselen Hong Kong hisseleri sayesinde Asya hisse senetleri 2008 yılından beri ulaştığı en yüksek seviyeleri gördü. Hong Kong’daki Hang Seng endeksi son altı haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Standar&Poor’s 500 endeks vadeli kontratları dün seansın son yarım saati düşüş gösterse de, daha sonra dalgalı seyretti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın