Yatırım yapmaya başla!

FED’den Kısa Vadeli Faiz Artışı ve Gelecek Politikalara Işık Tutması Bekleniyor!

ABD Merkez Bankası'ndan güvercin duruşuna ters orantılı kısa vadeli faizlerde artış beklentisi ve yansımasında hisse senedi piyasaları yorumu;
FED’den Kısa Vadeli Faiz Artışı ve Gelecek Politikalara Işık Tutması Bekleniyor!

ABD hisse senetleri, yatırımcıların dünya genelindeki ekonomik büyümenin yavaşlama işaretleri ve önemli bir FED toplantısı baskısında 17 Aralık Pazartesi haftanın ilk işlem gününde satıcılı açılışlar kaydetti.

Vadeli işlemlerde görülen performans ile yatırımcının tedirgin nabzı teyit edilerek spot hisse senedi piyasalarında satıcılı başlangıç, ABD hisse senetlerinin 1980’den bu yana Aralık ayına kadar olan en kötü seyrini işaret etti. Major endeksler geçen hafta (10-14 Aralık) %5.0’ten fazla düşüş göstermişti.

Güvercin Görünüme Ters Orantılı Kısa Vadeli Faizlerde Artış Beklentisi

Güvercin Duruşa Ters Orantılı Faiz Artışı BeklentisiFED Çarşamba günü nihai politika toplantısını sonuçlandıracak ve analistler, merkez bankasının kısa vadeli faiz oranlarını yükseltmesini beklerken, gelecek yıl için FED’in görünümüne odaklanacak.

Ekonomik veriler ve düşen petrol fiyatlarının baskıladığı piyasalar, Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell faiz oranları konusunda oranların hemen altında nötr bir seviyeye işareti ile güvercin tavrını ortaya koymuştu ancak diğer tarafta ağırlıklı bir yorum olarak faizlerde bir değişiklik beklenmekte.

Finansal piyasalarda hakim olan belirsizlik, ticari sürtüşmeler, küresel büyüme oranlarının düşmesi ve jeopolitik gerilimlerin son aylarda yatırımcılar arasında risk iştahı yaratması gibi endişeler kaynaklı bir gerilemenin öngörüldüğü ayrıca dikkat çekmekte.

FED’in Gelecek Politikalara Işık Tutması Bekleniyor

FED Gelecek Politikalara Işık Tutarak Yatırımcıyı RahatlatmalıABD Bankası Varlık Yönetimi’nde küresel yatırım stratejisti olan Thomas Hainlin, yatırımcıların hisse senetlerinde aşağı yönde gerçekleşen fiyatların nerede son bulacağını kestiremediğini ve terste kalınan işlemlerin yatırımcıyı kaçırdığı öngörünün zayıfladığını ve tablonun sisli bir havaya benzetildiğini yorumladı.

FED, Çin ekonomisi ve Brexit süreçlerinin sislerin kaynağı olduğunu savunan Hainlin, Merkez Bankasının gelecek yılki hamle için açık bir gösterge vermesinin, bu belirsizliklerin bir kısmını ortadan kaldırabileceğini savundu. 

Doları 16 para birimine karşı takip eden dolar endeksinde görülen %0.30’luk geri çekilme ile gelinen 96,623 seviyesi ve ABD 10 yıllık devlet tahvillerinde görülen %0.48’lik değer kaybı ile 2,875 getiri seviyelerine dikkat çekilirken, tahvillerin 200 günlük hareketli ortalama 2,888 altında hareket ettiği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum