Yatırım yapmaya başla!

Fed Kararları Altının Seyrini Hangi Yönde Etkileyecek?

Fed Kararları Altının Seyrini Hangi Yönde Etkileyecek?

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası küresel piyasalarda yaşanan sert satışlar, yatırımcıların güvenli limanlara olan taleplerini arttırmıştı. Volatilitenin hakim olduğu piyasalarda azalan risk iştahıyla birlikte yatırımcıların altına yönelmeleri, altının yeni yılda değer kazanımlarını giderek arttırmasını sağlamıştı. Ayrıca bu akşam sonuçlanacak olan Fed toplantısı öncesi altın değer kazanımlarını korumaya yönelirken, ekonomistler faizlerin sabit tutulmasını beklediklerini, altının önümüzdeki günlerde piyasada yaşanan volatilitenin devam etmesiyle güvenli liman algısını kuvvetlendireceğini ve böylelikle değer kazanımlarını sürdüreceğini ifade ediyorlar. Ayrıca Çin’in Hong Kong’dan altın ithalatı yüzde 67 oranında arttı. Bu oran altın ithalatının yaklaşık iki yıllık sürenin zirvesinde olduğuna işaret ediyor.

“Asya piyasalarında artan sinyaller, altın piyasasında yönlendirici bir faktör oluyor”

Sydney’de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, bu akşam sonlanacak olan fed toplantısı öncesi altının değer kazanımlarını korumasıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner, Asya piyasalarında artan alım sinyalleri bulunduğunu belirterek; bu durumun muhtemelen altın piyasasında yönlendirici bir faktör olduğunu düşündüğünü söyledi. Bu akşam sonuçlanacak olan toplantıyla ilgili olarak açıklamada yapan Spooner, Fed’in geçtiğimiz Aralık ayındaki faiz artırımının ardından bu toplantıda faizi sabit tutacağını savundu. Ayrıca Spooner, Mart ya da Nisan aylarına kadar Fed’in faiz artırımını düşünmeyeceğini belirterek bu dönemlerde de piyasanın koşullarının belirleyici olacağını ve Fed’in bu doğrultuda bir karar vereceğini ifade etti.

“Fed’in faiz artırımını beklemeye almasıyla, altına yönelik değer kazanımları artabilir”

Argonaut Securities (Asia) Ltd. Analisti Helen Lau, yeni işlem haftasında altının yeniden güvenli liman taleplerinden değer kazanmasıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Lau, petrolün yaşadığı düşüşle birlikte hisse senedi piyasalarında risk unsurlarının bulunduğunu belirterek, altının bu yüzden güvenli liman taleplerinden destek aldığını savundu. Bu akşam sonlanacak olan Fed toplantısıyla ilgili olarak ise Lau, Fed’in bu akşam faizlerde değişiklik yapmayacağını belirterek, Fed’in faiz artırımını beklemeye alabileceğini söyledi. Alınacak bu kararla birlikte altına yönelik değer kazanımlarının giderek artacağını savunan Lau, fonların (ETF) aktığını ve bu durumun yatırımcı yönünden talebin giderek artmasını sağladığını ifade etti.

Değerli metal piyasasında ise durum şöyle seyretmekte;

Spot altın bugün Hong Kong saati ile 10.45’te ons başına bugün 1,121.05 dolar seviyesinde seyrini sürdürürken, platin yüzde 0.3 oranında değer kazandı. Metal ise 1,123.06 dolar seviyelerindeki zirvesini sürdürmeyi başarırken, paladyum bugün yüzde 0.4 oranında tırmandı. Spot gümüş ise bugün fazla değişmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum