Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Kararı ve ABD’deki Stok Artışı Ham Petrol Fiyatlarını Aşağı Çekti

Covid-19'nun yarattığı sarsıntının ardından toparlanmaya çabalayan petrol fiyatları, FED kararı ve ABD'deki stok artışıyla yönünü aşağı çevirdi.
FED Kararı ve ABD’deki Stok Artışı Ham Petrol Fiyatlarını Aşağı Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Başladığı günden bu yana yaklaşık 7,5 milyon insanı enfekte eden ve 419 bini aşkın can kaybına yol açan koronavirüs salgınının en fazla yıktığı sektörlerden biri hiç şüphesiz petrol oldu. Pandemi ile birlikte rekor düzeyde azalan talepler, fiyatlara ciddi gerilemeler getirmişti.

Salgının negatif etkilerinden büyük ölçüde kurtulan petrol fiyatları, son olarak FED’in Haziran toplantısındaki kararından ve ABD’de petrolün mevcut stok durumundan etkilendi. Piyasaların beklentisiyle paralel olarak faiz oranlarını %0 – %0,25 aralığına çeken banka, faizlerin en az 2022 yılı sonuna kadar sıfıra yakın tutulacağı beklentilerini güçlendirdi.

Diğer taraftan Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) bugün açıkladığı verilerde ABD’nin ham petrol stoklarında geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 5,7 milyon varillik artış olduğu belirtildi.
Petrol Stok 5,7 Milyon Varil Artış
Kaynak: Investing

5 Haziran ile sona eren haftada, %1,1 artışa denk gelen 5,7 milyonluk stok artışı ham petrol stoklarını 538,1 milyon varile çıkardı. Veriler açıklanmadan önceki beklentiler, petrol stoklarında 1,7 milyon varil azalış olacağını söylüyordu. Bu durum petrolde arz fazlası endişelerini yeniden uyandırdı. Pandemi sürecinden de bilindiği gibi arz çokluğu petrol fiyatlarını baskılayan en ciddi etkenlerdendi.

Fiyatlar Pazartesi günü Suudi Arabistan’ın petrolde gönüllü olarak gerçekleştirdiği üretim kısıntısından bu ay sonunda çekileceği haberiyle aşağı çekilmişti. Bu sıralar kararsız bir seyrin hakim olduğu petrol fiyatları dün de hareketliydi. 37 – 38 dolar arasında fiyatlandı.

Perşembe günü ABD ekonomisinde artan endişeler ve stok artışının arz fazlalığını tetiklemesi petrol fiyatlarını aşağı çekti.
Petrol Fiyatları Aşağıda Seyrediyor
Kaynak: piyasa.paratic.com

FED Başkanı Jerome Powell, dünkü basın toplantısındaki açıklama metninde ABD ekonomisinin kolayca iyileşemeyeceği yönünde sinyaller vermiş ve dolayısıyla iyimser umutları hafif söndürmüştü. Covid-19 salgınının gerek dünya ekonomisi gerekse ABD’de çok büyük sorunlara yol açtığını söyleyen Powell, gelecekte büyük belirsizliklerin varlığına dikkat çekti.

En ciddi konulardan biri olan işsizliğe de değinen Başkan, işsizliğin Mayıs’taki toparlanma sinyallerine rağmen uzun süre yüksek seviyelerde olacağını belirtti. Tüm bu gelişmelerden etkilenen petrol fiyatları, 38 dolar etrafında fiyatlanıyor.

Saat 12:27’de 38,20 dolardan alıcı bulan varil başı ham petrol, %3,66 ekside işlem görüyor. GCM Yatırım analistleri, günlük petrol analizinde 36,10 – 37,15 dolar seviyelerinin önemli olacağını belirtiyorlar.

“Ham petrol fiyatı 39,30 seviyesini test etmesinin ardından tekrar 38,20 bölgesine geri çekildi. Gün içerisinde Avrupa ve ABD borsalarının seyri takip edilebilir. Gün içerisinde fiyatlamalar, 50 periyotluk Envelopes’un desteklediği 36,10 – 37,15 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.”  diyen analistlere göre 40,50 dolara yükseliş dahi muhtemel olabilir.

Petrol Toparlanma Grafik
Kaynak: GCM Yatırım

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%