Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski FED Başkanı Yellen’dan Dikkat Çekici Koronavirüs Yorumu!

Koronavirüsün etkilerini yorumlayan eski ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen, boyutunun daha büyük olması durumunda ABD ekonomisi için resesyon riski içerdiğini söyledi.
Eski FED Başkanı Yellen’dan Dikkat Çekici Koronavirüs Yorumu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) eski başkanı Janet Yellen, dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün etkileri hakkında konuştu. Virüsün Avrupa’daki etkilerinin ciddi ölçüde olacağını söyleyen Yellen, ABD ekonomisini ise resesyona sürükleyebileceğini ifade etti. Öte yandan salgının ABD ekonomisine etkisinin az olması durumunda, resesyon olasılığının da düşük olacağının altını çizdi.

Eski FED Başkanı Yellen, ABD ekonomisinin temel olarak sağlam olsa da virüsün etkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini savundu.

Eski FED Başkanı YellenÇin’de ortaya çıkan virüs şu anda dünya genelinde 2 bin 800’den fazla insanın ölmesine sebep oldu. Virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 81 bine dayanmış durumda. Yellen, halihazırda zayıf olan küresel ekonominin koronavirüs salgınından dolayı daha çok etkilendiğini belirtti.

Çin’de fabrikaların kapandığını, böylelikle küresel tedarik zincirinin aksadığını dile getirdi. Son açıklanan verilere göre Çin’de üretim kapasitesi ülkede insanların büyük kısmının evden çıkamaması ve çalışamaması sebebiyle üretim kapasitesi %50 civarında geriledi.

Michigan’da Brookings Institution tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Yellen, eğer virüsün ABD ekonomisine önemli bir etkisi olmazsa resesyon ihtimalinin zayıf olduğunu, aksi durumda ise yüksek olduğunu belirtti.

Başkan Trump ise Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada koronavirüs konusundaki çalışmalar için Yardımcısı Mike Pence’yi yetkilendirdiğini, aşı çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi. Halkın sağlığı için gereken tüm önlemleri aldıklarını söyleyen Trump, virüs çalışmaları için 2,5 milyar dolarlık fon talep ettiklerini açıkladı.

Yellen rekor düşük seviyelere inen ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri hakkında da değerlendirmede bulundu.

ABD 10 YıllıklarıKoronavirüsün hızla yayılmasının piyasalarda korku yarattığını ve faizlerin sert düşüş gösterdiğini söyledi. Şu anda gelişmiş ülkelerin çoğunda faizlerin çok düşük olduğunu söyleyen Yellen, bunun ABD’de çok daha düşük seviyede olduğunun altını çizdi.

FED’in tüketici harcamalarına destek sağlayacak ve finans piyasalarını destekleyecek kadar alanı olduğunu dile getirdi. Durumun daha ciddi bir hal alması halinde maliye politikasının daha etkin bir şekilde rol oynayabileceğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu