Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED, İkinci Dalga Salgınla Negatif Faiz Oranlarını Yeniden Düşünebilir

Goldman Sachs, ikinci bir koronavirüs dalgasının FED'in negatif faiz oranlarını yeniden düşünmesini sağlayabileceğini söyledi.
FED, İkinci Dalga Salgınla Negatif Faiz Oranlarını Yeniden Düşünebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell, dün yaptığı konuşmada ABD ekonomisi için pek de iç açıcı olmayan açıklamalar yaptı. Ülke ekonomisinin ciddi bir belirsizlik içinde olduğunu söyleyen Powell, aşağı yönlü riskleri ele almıştı. Ancak negatif faiz oranları konusuyla ilgilenmediklerini yineledi.

Goldman Sachs küresel döviz, faiz ve gelişmekte olan piyasalar stratejisi başkanı olan Zach Pandl ise bu konuda farklı fikirlere sahip. Pandl, FED’in ikinci dalga salgınla negatif faiz oranlarını yeniden ele alabileceğini düşünüyor. Ancak böyle bir para politikasının da çok yararlı olmayacağını ifade ediyor.

FED’in negatif faizlere bakışını neyin değiştreceği konusundaki sorulara bu şekilde cevap veriyor. İkinci bir koronavirüs vakasının toparlanmakta olan ekonomiyi raydan çıkaracağını da söylüyor.
FED Faiz Oranları Değişimi
Görsel Kaynak: FX Street

CNBC programına konuşan Pandl, “Eğer ekonomide başka bir büyük aksaklık varsa ikinci bir enfeksiyon dalgasına sahipseniz ve bu toparlanmayı gerçekten kurtaracaksa bunun bir dizi ek eylem olasılığı açtığını düşünüyorum,” dedi.

Ancak Pandl, böyle bir durumda bile maliye politikasının ilk adım olacağını düşündüğünden bahsetti. Çünkü negatif bölgeye yönelik faiz oranlarının öyle bir durumda çok yararlı olacağını düşünmediğini söylüyor. Yine de ekonominin mücadele sürecinde politika yapıcıların yeni şeyler denemek isteyebileceğini ifade ediyor.

Birçok analist, negatif faiz oranları politikasının etkinliğinden şüphe ediyor. Çünkü yıllarca negatif faiz oranları uygulamasına karşın ekonomilerini büyütmek için mücadele eden Avrupa ülkeleri ve Japonya’nın deneyimleri analistleri bu düşüncelere itiyor.

ABD doları endeksi ise Powell’ın negatif faiz oranlarıyla ilgilenmediklerini yeniden söylemesiyle yükselişe geçti.
Dolar Endeksi Yükseliş Eğilimi
Görsel Kaynak: Market Watch

Koronavirüs pandemisi, küresel çapta ekonomik beklentileri alt üst etmişken, yatırımcılar paralarını dolara yatırdılar. ABD dolarını güvenli bir liman olarak gördükleri için son haftalarda güçlü bir seyir izlemesine neden oldular.

Ancak Pandl’a göre; küresel ekonominin önümüzdeki yıllarda düzelmeye başlamasıyla dolar güç kaybetmeye başlayacak. Doların yaklaşık %20 oranında aşırı değerlendiğini tahmin eden Pandl, düşüşün oldukça önemli olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Pandl, “ABD’deki faiz oranları, son birkaç yılda doların iyi desteklenmesini sağlayan ana faktör olmuştur ve bu destek kaynağı artık gitmiştir. ABD oranları artık dünyanın geri kalanında gördüğümüz düşük seviyelere çok daha yakındır,” ifadelerini kullandı.

EUR/USD paritesi ise bugünkü işlemlerde yüzde 0,04 oranında ekside 1,0814 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD 15 Günlük Performans
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolardaki yükselişin bir etkisi olarak gerileyen parite, Mayıs ayına 1,10 dolar sınırının üstünde başlamıştı. Ancak bu uzun sürmemiş ve 7 Mayıs’ta 1,0766 dolara kadar gerilemişti. Ardından ikinci dalga virüs endişelerinin artmasıyla birlikte dolar, güvenli liman talebiyle yükselişe geçmişti.

Bu taleple 1,0885 dolara kadar yükselen EUR/USD paritesi, dalgalı bir seyir izlemeye başladı. Ancak bugünkü işlemlere 1,0818 dolardan başladıktan sonra kazançlarını geri vererek, yeniden düşüşe geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu