Yatırım yapmaya başla!

Fed Haziran Toplantısında Faiz Hamlesini Uygulayacak mı?

Fed Haziran Toplantısında Faiz Hamlesini Uygulayacak mı?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) yeni yılda hangi toplantısında yeni bir faiz artırımı hamlesini uygulayacağı bugünlerde merak konusu olmuş durumda. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın Aralık ayında gerçekleşen toplantıda FED yetkilileri uzun bir aranın ardından faiz artırım kararı alarak piyasaları oldukça şaşırtmıştı. Ayrıca yetkililer yaptıkları açıklamalarda, yeni yılda uygulayacakları faiz artırım sayısını ise 4 olarak belirtmişlerdi. Piyasalar bu doğrultuda yeni yılda tüm dikkatlerini FED toplantılarına yönelttiler. Ancak piyasaların beklentileri bir türlü karşılanmadı. FED yeni yılda gerçekleştirdiği üç toplantıda da faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutarak piyasaları şaşırttı. Hatta FED Mart ayında gerçekleştirdiği toplantıda yeni yıl için öngörülen faiz artırım sayısını 4’ten 2’ye indirdi. FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği yılın ikinci toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Yaşanan bu gelişmelerin ardından piyasalar FED’in faiz artırımı hamlesini ne zaman uygulayacağını dikkatle takip etmeye başladılar.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart bugün kamuoyuna FED’in Haziran ayında gerçekleştireceği yeni yılın dördüncü toplantısında faiz hamlesi konusunda nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Lockhart’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“FED Haziran ayında faiz artırımına karşı olmayacak”

Lockhart, Amelia Island, Florida’da Atlanta Fed’in düzenlediği finans piyasaları konferansında FED’in izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak kamuoyuna oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Lockhart değerlendirmesinde, faiz artırımının gerçek bir seçenek olduğuna ilişkin olasılıkların giderek arttığını söyledi. Komite katılımcılarının ve üyelerinin iletişiminin Haziran toplantısına kadar piyasaları gerçekçi bir olasılıklar setine hazırlaması gerektiğini belirten Lockhart, finans piyasaları ve politika yapıcıların makul bir şekilde aynı hizada olmaları gerektiğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Lockhart, piyasaları şaşırtarak çok fazla volatiliteye neden olmanın yapıcı bir durum olduğunu düşünmediğini vurguladı. Son olarak ise Lockhart, Haziran ayında faiz artırımı ihtimalinin makul olduğunu belirterek, FED’in bu toplantıda faiz artırımına karşı olmayacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum