Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Harker: ABD Merkez Bankası Faiz Oranlarını Sabit Tutmalı

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, merkez bankasının riskleri izleyerek oranları sabit tutması gerektiğini söyledi.
FED/Harker: ABD Merkez Bankası Faiz Oranlarını Sabit Tutmalı
Yorum

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, merkez bankasının aşağı yönlü ekonomik risklerin nasıl gerçekleştiği belli olana kadar sabit durması gerektiğini söyledi.

New York merkezli bir grup para politikası yaptığı konuşmada; “Benim görüşüm, işlerin durulmasına izin vererek ve olayların nasıl yürüdüğünü izleyerek sağlam durmamız gerektiğidir” dedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy kullanmayan bir üyesi olan Harker, merkez bankası arkadaşlarının Fed’in kesinti için oy kullanmasından dokuz gün sonra konuştu.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Oranlar Sabit Tutmalı Ekonominin aşağı yönlü risklerle karşı karşıya kaldığını ve bunların çoğunlukla ticari ve uluslararası gelişmelerle “doğurdukları belirsizlik” yüzünden ortaya çıktığını aktardı. Ne var ki FED’in faiz oranı politikasının riski hafifletemeyeceğini de ekledi.

“Fed, büyümek için daha açık bir ortam yaratmak amacıyla mevcut kolları çekebilir ancak trend ekonomik büyüme maliye politikası tarafından yönlendirilmektedir” ifadeleriyle görüş bildirdi. Ayrıca enflasyonun FED’in yüzde 2 hedefine doğru giderken ekonomiyi güçlü gördüğünün üzerini çizdi.

Sonuçta ABD merkez bankası, ekonomiyi risklerden arındırmaya çalışmak için faiz oranlarını bu yıl iki kez indirerek piyasalarda büyük etki yarattı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ABD Ekonomisi Güçlü FED yetkilileri ileriye giden yol konusunda bölünmüş durumdayken 17 yetkiliden yedisi yıl sonuna kadar başka bir indirim daha talep etmişti. Bu noktada Harker’ın sabit durma çağrısı dikkat çekti. Kendisi daha önce verdiği bir röportajda da ekonominin hala çok iyi durumda olduğunu düşündüğünü söylemiş ve tüketicinin oldukça iyi dayandığını belirtmişti.

İstihdam artışının, işgücü piyasası için “istikrarlı bir durum” olan ayda 100.000 yeni net iş eğiliminde olduğunu vurgulayarak; “endişelendiğim şey, bu şeylerin kayda değer şekilde kaydığını görmeye başlarsak o zaman bir oran kesintisine açık olacağım, ama şimdi değil” ifadelerini kullanmıştı.

Kendisi ayrıca Philadelphia’nın ülke genelinde olup bitenler için küçük bir evren olduğunu öne sürdü. Philadelphia’nın kendi ekonomik problemleriyle uğraştığını söyleyen Harker, şehrin yükseldiğini ama buna rağmen derin yoksulluk alanlarının da bulunduğunu, bu insanların oyuna girmelerine yardım etmeleri gerektiğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu