Yatırım yapmaya başla!

FED’in Gösterge Faizini Sabit Tutması Dolar/TL’yi Nasıl Etkiledi?

FED’in Gösterge Faizini Sabit Tutması Dolar/TL’yi Nasıl Etkiledi?

Dün gerçekleştirilen ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı sonrası dolar aşağı yönlü seyrini sürdürdü. Toplantının ardından güvercin tonlu yapılan açıklamayla gösterge faizinin sabit tutulması, gün içinde doların Türk Lirası karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Güne 3,0017 seviyesinden başlangıç yapan dolar, sabah saatlerinde dalgalı bir seyir izledi. Gündüz saatlerinde düşüş yaşayan Dolar/TL, gün içerisinde en düşük 2,9678 seviyesinin altına kadar geriledi. Ayrıca Dolar/TL’nin bir yıllık kazancı böylelikle yüzde 26.94 olurken, gün içerisinde en yüksek 3,003 seviyesi görüldü. Şu saatlerde ise Dolar/TL, 2,9768 seviyelerinde seyrini sürdürüyor.

“TL’de önümüzdeki günlerde olumlu ayrışma ihtimali olabilir,”

Şekerbank Baş Ekonomisti Ozan Çağrı Gazitürk, küresel ve yurt içi ekonominin izlediği yol haritasıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Gazitürk, bugünlerde kürsel büyümenin ve petrol fiyatlarının iyimser bir tarafa işaret etmediğini belirterek, liranın değer kazanma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. Aşağı inişlerin al fırsatı vereceğine işaret eden Gazitürk, TL’nin önümüzdeki günlerde olumlu ayrışma ihtimalinin olabileceğini söyledi. Türkiye’de ekonomi yönteminin büyümeyle ilgili müdahale etmeye çalıştığını belirten Gazitürk, böylelikle TL’de pozitif ayrışmanın görülebileceğini ifade etti.

“BOJ ve AMB’den gelecek adımlar, piyasaların olumlu algısındaki devamlılığı etkileyecek,”

Deniz Yatırım’dan Gülşen Ayaz da iki gün süren ve dün sonlandırılan FED toplantısında güvercin tonda gerçekleştirilen açıklamanın dolara yansımalarıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Ayaz, Lira cinsinden varlıkların FED’in açıklamalarıyla piyasa varlıklarındaki yükselişine destek verdiğini söyledi. Ayrıca Ayaz, BOJ ve AMB’den önümüzdeki günlerde gelecek adımların, piyasalardaki olumlu algının devamlılığını etkileyeceğini ifade etti.

Yurt içi piyasalarda ise durum şöyle seyretmekte;

Dün gerçekleştirilen yılın ilk FED toplantısın ardından yapılan açıklamada faizlerin sabit tutulması, yurt içinde hisse senetlerinde bugün yükselmeler görülmesinde neden oldu. Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100), güne 0,53 artışla 72.431,77 puan seviyesinde başlangıç gerçekleştirdi. Gün içerisinde ise BIST 100 yüzde 0.52 oranında yükseliş yaşadı. Şu saatlerde ise BIST 100 Endeksi 72,427 puan seviyelerinde seyir ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum