Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Şahin Üyesi George, Faiz Oranlarındaki Sabit Duruşu Destekliyor

Kansas City FED Başkanı George, bankanın faizlerini en azından şu an için sabit tutması gerektiğini söyledi.
FED’in Şahin Üyesi George, Faiz Oranlarındaki Sabit Duruşu Destekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) en şahin üyelerinden biri olarak bilinen Kansas City Başkanı Esther George, ülke ekonomisinin 2020 yılında nispeten daha olumlu bir tablo çizdiği gerekçesiyle bankaya bazı önerilerde bulundu. Salı günü konuşan George, son dönemlerde ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu açıklayarak başladığı konuşmasında, sabit tutulan faiz oranlarına destek verdiğini ifade etti.

Ülkede reel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin trende yakın olduğunu belirtti. Bunun yanında işsizliğin son 50 yılın düşüğüne yakın seviyelerde seyretmeye devam ettiğini kaydetti ve enflasyonda görülen istikrarlı düşüşe işaret etti. Tüm bu olumluluk doğrultusunda faizleri şimdilik sabit tutmanın doğru olacağını söyleyen George, 2019 yılında FED’den gelen üç faiz indirimini anımsattı.

Kendisi üçüne de muhalif görüş bildirmiş, ancak ekonomi daha fazla yavaşlarsa indirimi destekleyeceğini söylemişti.

ABD Ekonomi YavaşlamaBu yılki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy kullanma hakkı olmayan George, geçtiğimiz yıl yapılan faiz indirimlerinin ülke ekonomisine nasıl bir tepki verdiğini izlemenin doğru bir adım olacağını ifade etti. Bundan sonra gelecek ABD ekonomik verilerinin de yine değerlendirmeye tabi tutulması yönünde ifadeler kaydetti.

FED’in bölgesel yetkililerinden büyük kısmı, kısa vadede faiz artırımı ya da indirimi görüşüne sıcak bakmadıklarını belirtmiş ve herhangi bir hamle için aceleci davranmanın doğru olmayabileceğini söylemişlerdi.

FED Bölgesel YetkilileriBu fikre gerekçe olarak, 2019’un ticaret savaşından kaynaklı belirsizliklerin yoğun ve küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı bir yıl olması gösterildi. Zaten FED, bu iki sebepten ötürü yıl içinde faiz oranlarını üç kez düşürmeye yönelmişti.

Banka yetkilileri tarafından geçtiğimiz ay açıklanan faiz projeksiyonlarının medyan tahmini, FED’in ABD’nin başkanlık seçimine gideceği 2020 yılında faiz oranlarını sabit tutacağını söyledi. Beklemede kalacak olan bankanın 17 bölgesel yetkilisinden yalnızca 4’ü 2020’de çeyrek baz puanlık indirime gideceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu