Yatırım yapmaya başla!

Fed, Gecelik Fon Sağlama Sorunları Nedeniyle Sabit Repo Operasyonlarını İnceliyor

Fed, bir gecede fon sağlamasıyla ilgili sorunları gidermek için sabit repo tesisi operasyonlarını inceliyor.
Fed, Gecelik Fon Sağlama Sorunları Nedeniyle Sabit Repo Operasyonlarını İnceliyor

Federal Rezerv yetkilileri, gecelik borç verme piyasalarındaki fonlama baskılarının bir sorun yaratmayacağından emin olmanın yollarını aramaya devam ediyor. 29-30 Ekim tarihli toplantılarında Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri, repo piyasasını istikrarlı tutmak ve merkez bankasının borç verme faiz oranını hedef aralığında tutmak için önündeki birkaç seçeneğe ağırlık verdi.

Tartışmalar, fonlama baskılarından yaklaşık bir buçuk ay sonra geldi ve repo oranlarını yükseltti. Federal fonlar hedef aralığının biraz üstüne çıktı. Repo piyasası, bankaların operasyonlarını finanse etmek için adına gecelik krediler için kullandıkları yer olduğu için ABD mali sisteminin gözetiminde yer almaktadır.

Tutanaklar, Fed yetkililerinin de 10 Ekim’de bir stratejiyi görüşmek üzere video konferansla bir araya geldiğini belirtti. Dikkate değer bir tartışma alan seçeneklerinden biri, sabit depo repo tesisi oldu. Temel olarak bu, Fed’in Hazine borcu gibi ultra güvenli teminat karşılığında bankalara rezerv sağlaması gerektiğinde devreye gireceği bir mekanizmadır.

Sabit Reponun Artıları ve Eksileri

Sabit Reponun Artıları ve EksileriSabit repo fikri, Wall Street’teki popüler bir fikirdi. Ancak politika yapıcılar henüz herhangi bir karar almaya hazır olmadıklarını, bunun yerine Eylül ayındaki sorunların ardından piyasa işlemlerinin nasıl yapıldığını izlemeye devam etmeye karar verdiklerini söyledi.

Ekim FOMC toplantısına ait tutanaklarda; sabit repo, federal fonların oranı üzerinde önemli bir kontrol güvencesi sağlayacaktır. Ancak özellikle oranın nispeten yüksek bir seviyeye ayarlanması durumunda tesisin kullanımının damgalanabileceği ifade edildi.

Tutanaklarda, “İhtiyaç duyulan temelde bir likidite sağlamaya hazır şekilde ayakta kalmak suretiyle böyle bir tesis, bazı kurumların istenmeyen derecede yüksek bir likidite riski alma riskini artırabilir,” dendi.

Sabit repoya ek olarak, yetkililer yine de kalıcı olmayacak mütevazi büyüklükte, nispeten sık repo operasyonlarını tartıştılar. Fed’in repo meselelerini ele almak için kurduğu operasyonların, yüksek derecede bir Hazine ihalesi anlaşması ve sistemden likidite çıkaran kurumlar vergisi ödemelerine atfedilen işlemlerinin nasıl görüldüğü hakkında bazı tartışmalar yapıldı.

Fed yetkilileri, banka rezervlerini artırmak amacıyla bilançoyu genişletme çabalarının, finansal kriz sırasında ve sonrasında ekonomiyi canlandırmak için kullanılan parasal gevşeme programına benzer olmadığını vurguladılar. Ancak piyasalar bir dereceye kadar QE4 tipi bir işlem olarak değerlendirdi.

QE4, Federal Rezerv tarafından kurulan dördüncü parasal gevşeme işlemiydi. Program, Ocak 2013’te başlamış ve Ekim 2014’te sona ermiştir.

Repo, 4,1 trilyon dolara yaklaştığından beri bilanço, yüzde 7,4 oranında büyürken, S&P 500 yüzde 4,5 değer kazandı. Banka rezervleri çok az büyüdü ve 11 Eylül’den bu yana sadece 11,6 milyar dolar (yüzde 1’den az) arttı. Fed yetkilileri ise konuyu incelemeye devam edeceklerini söylediler.

Tutanaklarda; üyelerin Federal Rezerv’in bilançosundaki ahlaki tehlike, damgalanma, araçları aradan kaldırma riski veya aşırı oynaklık potansiyeline karşı korunmak için bu tasarım seçeneklerini dikkatle değerlendirme gereki hakkında yorum yaptıkları bilgisi paylaşıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum