Yatırım yapmaya başla!

FED Faizi Yükseltti! Yeni Politika Kararları Açıklandı

FED faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası piyasaların beklediği gibi, 25 baz puanlık bir faiz artışı yaptı. Haziran ayı FED toplantısında alınan kararlar ve gündeme gelen diğer konular haberimizin devamında...
FED Faizi Yükseltti! Yeni Politika Kararları Açıklandı

Tüm piyasaların gözü kulağı bu akşam açıklanacak olan FED kararlarındaydı. ABD Merkez Bankası Haziran ayı toplantısında yapılan görüşmeler doğrultusunda; faiz artışı kararını açıkladı. 25 baz puan artış olan faiz kararı, 8 kabul oyu ve 1 muhalefet oyuyla alındı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) dün ve bugün olmak üzere iki gün süren bir toplantı gerçekleşti. Haziran ayı toplantısından çıkacak kararlar herkesin yakından takip ettiği ve merakla beklediği bir konuydu. Haziran ayı FOMC toplantısından faiz artırımı kararı çıktı. FED faiz oranlarını 25 baz puan yükselterek %1-1,25 seviyesine getirdi. Analistler yılın geri kalan sürecinde bir, 2018 yılı için ise 3 kez daha faiz artışı bekliyor.

Washington’da iki gündür devam eden toplantı öncesinde zayıflayan dolar/TL 3,48 ile altı ayın en düşük seviyesine geldi. Piyasaların tüm dikkatiyle FED kararlarına odaklandığı sıralarda dolar kuru 3,50’nin altına indi. Kur bu sabah itibariyle de 3,51 seviyesinden işlem görüyordu.

FED Toplantısında Alınan Diğer Kararlar

Faiz kararı çıkan ABD Merkez Bankası toplantısında işsizlik ve ülke ekonomisindeki büyüme konusuna da değinildi. ABD ekonomisinin yılın bu zamanına kadar oldukça olumlu seyrettiğini belirten FED yetkilileri, enflasyondaki gelişmelerin de yakından takip edileceğini bildirdi.

FED yetkilileri bu yıla yönelik ekonomik büyüme tahminlerini yükseltti. 2017 yılı için büyüme tahmini %2,1’den %2,2’ye çıkarıldı. 2018 yılı için öngörülen büyüme oranı %2,1 olurken, 2019 yılı için %1,9 oranında büyüme tahmini yapıldı.

Haziran ayı toplantısında gündeme gelen bir diğer konu işsizlik oranları oldu. Merkez Bankası 2017 yılı için işsizlik oranı tahminini %4,5’tan %4,3’e düşürdüğünü açıkladı. Önümüzdeki iki yıl için işsizlik tahmini ise %4,5’tan %4,2’ye indirildi. Son olarak uzun vadedeki işsizlik oranı tahmini ise %4,7’den %4,6’ya çekildi.

Enflasyon beklentileri için ise; 12 aylık enflasyonun yakın vadede %2 hedefinin altında kalacağı, orta vadede hedefe yaklaşma ihtimalinin olabileceği bildirildi. FED üyelerinin kısa vadede enflasyon beklentilerini düşük tutmasındaki etken, düşük petrol fiyatları oldu. Bu durum aslında sadece ABD için değil, tüm gelişmiş ülkelerin yaşadığı bir sorun. Bu nedenle enflasyon beklentisi %1,9’dan %1,7’ye düşürüldü.

Faiz Kararı Beklentileri Karşıladı mı?

İki gün süren FOMC toplantısından çıkan faiz artışı aslında piyasanın uzun zamandır beklediği bir karardı. Merkez Bankası ilaveten 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu da bu yıldan itibaren daraltacağını açıkladı. Bilanço küçültme işleminde kademeli bir süreç olacağı tahmin ediliyor.

FED Başkanı Janet Yellen, bu sürecin birkaç yıl süreceğini söyledi. Yellen’e kendisi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görev süresi ile ilgili bir soru yöneltildi. Yellen 2018’in Şubat ayında bitecek olan görev süresini tamamlayacağını, Trump’ın da FED’deki boş koltukları tamamlamak için çalıştığını bildirdi.

Faiz kararı çıkan toplantıda, ekonomistlerin ve piyasaların da tahmini artış yönündeydi. Reuters anketine katılan bazı ekonomistler, FED’in gösterge faiz oranını %1-1,25 arasında yükseltmesini bekliyordu. Yani alınan kararlar bir sürpriz değildi ve piyasaların beklediği gibi oldu.

FED’in bu yıl yaptığı diğer toplantı sonuçlarını şöyle bir hatırlatacak olursak; Mart ayında politika faiz, 25 baz puan artırılarak %0,75-%1,00 aralığına getirilmişti. Mayıs ayı toplantısında herhangi bir artış veya değişiklik kararı çıkmamıştı. Ancak Haziran ayı toplantısında faiz artırımı olabileceğinin sinyalleri verilmişti.

Haftanın ilk gününden beri nefesler tutularak FED kararları beklendi. Yarın ise yurt içinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararları takip edilecek. Yurt dışında ise yarın İngiltere, Cuma günü Japonya merkez bankaları tarafından açıklanacak olan faiz kararları izlenecek. Yani piyasaların gündemi ve veri akışının bir hayli yoğun olduğu bir hafta geçiriyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum