Yatırım yapmaya başla!

Fed’i Faizleri Sıfıra İndirmesi için Baskılayan Trump, Powell’a Yüklenmeye Devam Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, her zamanki tutumundan şaşmayarak Fed ve Powell'a faiz indirimi yapması için baskı uygulamayı sürdürüyor.
Fed’i Faizleri Sıfıra İndirmesi için Baskılayan Trump, Powell’a Yüklenmeye Devam Ediyor

ABD Başkanı Trump, eline geçen her fırsatta Fed’in politika faizlerini düşürmesi gerektiğini savunurken, bu durumdan sorumlu tuttuğu Fed Başkanı Jerome Powell’a suçlamalar ve sert eleştirilerle yaklaşmaya devam ediyor. Şimdi de faiz tutumundan dolayı Powell ve Fed’e “mankafa” yakıştırmasını yapan Trump, bankanın harekete geçmesini istiyor.

Bu tarz eleştirilerini çoğunlukla Twitter hesabından paylaşan Trump, bugün yayınladığı tweet ile Fed’in faiz oranlarını sıfır ya da daha altına düşürmesi gerektiğini belirtti.

Trump Eleştirilerini Twitter'dan PaylaşıyorYaptığı açıklamada gösterge faizlerindeki indirimin ardından Fed’in borçlarını tekrar finanse etmesini söyleyen Trump, faiz oranları aşağı çekilirken bununla birlikte vadelerin de gözle görülür biçimde uzatılabileceğini savundu.

ABD’nin “harika bir para birimine”, güce ve bilançoya sahip olan bir ülke olduğunu açıklamalarında belirten Trump, daima en düşük faizden yana olduğunu ve her seferinde bunu savunduğunu yineledi.

Powell’ı sert bir dille eleştirmekten hiçbir zaman çekinmeyen Trump, enflasyonun olmadığına dikkat çekerek para politikasında diğer ülkeler gibi gevşek bir politika izlenmemesini saflık olarak nitelendirirken, bu noktada Powell ve Fed’i suçladı.

Trump: “Hayatta bir kez gelebilecek bir fırsatı ‘mankafalar’ yüzünden kaçırıyoruz.”

Trump Fırsatı Mankafalar Yüzünden KaçırıyoruzBilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası (AMB), İsviçre Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası ile küresel merkez bankalarının çoğu para politikasında gevşemeye yöneliyor. Sözü edilen ülkeler kredilerde talebi artırmak ve cansız ekonomilerine destek olabilmek amacıyla politika faizini sıfırın altında tutuyor.

Diğer tarafından dün yapılan Washington Post-ABC News kamuoyu anketinin sonuçları Amerikan vatandaşlarının büyük bir kısmının ABD ekonomisinin 1 yıl içinde resesyon tehlikesiyle karşı karşıya kalmasından endişe duyduğunu gösterdi.

Ayrıca 2-5 Eylül tarihlerinde yapılan bu anket %3.5 hata payı bulunduruyor. Anket sonuçları 10 katılımcıdan 6’sının gelecek bir yıl içinde resesyonun gerçekleşebileceğini düşündüğünü ortaya çıkardı. Buna karşın aynı anketteki katılımcılardan %56’sı ise ABD ekonomisini “mükemmel” yada “iyi” ölçütünde değerlendirdi. Trump’ın verdiği mesaj ise bu gelişmelerden hemen sonra gündeme geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum