Yatırım yapmaya başla!

Dolar, FED’in Faizleri Sabit Tutmasıyla Yönünü Yukarı Çevirdi

Dünün en önemli gündem maddesi FED'in FOMC toplantısından çıkacak faiz kararıydı. Artırım beklenmese de Aralık toplantısına dair verilecek mesajlar izlendi.
Dolar, FED’in Faizleri Sabit Tutmasıyla Yönünü Yukarı Çevirdi

Sakin seyreden veri gündemine karşın ABD ara dönem seçimleri ve dün sonlanan FOMC toplantısı, doların seyrini belirledi. Ara dönem seçimlerinde Demokratlar Temsilciler Meclisi’ni alırken, Cumhuriyetçiler Senato’daki üstünlüklerini korudu. Dolar bu haberle yataya yakın bir yükseliş kaydederken, FED faizleri sabit tutma kararı aldı. Aralık ayı için verdiği sinyallerde ise şahin tutumunu sürdürdü.

FED gösterge faiz oranını 2,00 – 2,25 aralığında sabit tuttu ve kademeli faiz artırımına devam edileceğinin sinyalini verdi.

FED Faizleri Sabit TuttuToplantıda, ABD’nin ekonomisinin ve işgücü piyasasının güçlü olduğuna dair yorumu, Aralık ayında faiz artırımına gidileceği yönündeki beklentileri güçlendirdi. Toplantının karar metninde, ekonomik faaliyetin güçlü bir şekilde devam ettiğine dair açıklama yapılırken, risklerin dengeli bir durumda olduğu belirtildi. İşsizlik oranının azaldığına ve enflasyon hedefinin çok az değiştiğine dikkat çekildi.

2 günlük toplantının ardından ekonomik faaliyetin güçlü bir oranda artmakta olduğu, istihdam artışlarının güçlü seyrettiği de kaydedildi.

Ekonomik Faaliyetler Güçlü Bir Şekilde Devam EdiyorFederal Açık Piyasa Komitesi’nin Washington’da gerçekleştirdiği toplantıların ardından yapılan açıklamalarda düşen işsizlik oranlarına da dikkat çekilirken, faiz artırımının kademeli bir şekilde sürdürüleceği belirtildi. Görünüme yönelik risklerin ise “neredeyse dengeli” göründüğü ifade edildi. Böylece Eylül ayındaki toplantıda kullandığı dili değiştirmemiş oldu. Bazı göstergelere göre son haftalarda hafifçe gerileyen enflasyon beklentileri, önceki açıklamada olduğu gibi “fazla değişmedi ve dengede” şeklinde tanımlandı.

FED’in yaptığı açıklamalardan birisi de FOMC’un işletme sabit yatırımlarındaki büyümenin yılın başlarındaki hızını yavaşlattığını kaydetmesi oldu. Daha önceki açıklamada, işletme yatırımlarının güçlü bir şekilde devam ettiği belirtilirken, üçüncü çeyrek verileri, konut dışı yatırımların yaklaşık iki yılın en yavaş hızında büyüdüğünü gösterdiğine değinildi.

Dolar ise FED’in açıklamaları ile önemli paralar karşısında 1 haftanın en yüksek seviyesinden işlem görmeye başladı.

Dolar Önemli Paralar Karşısında YükseldiAralık ayında faiz artırımı için zemin hazırlayan FED’e karşılık dolar, Euro ve sterlin karşısında yükselişe geçti. Yatırımcıların dikkati ise ABD ile faizleri aşırı düşük seviyelerde kalan Japonya gibi büyük ekonomiler arasındaki para politikası ayrışmasına döndü. Yen ise dolar karşısında 5 haftanın düşüğüne yakın bir seyir izledi.

EUR/USD paritesi yüzde 0,14 oranında ekside seyrederek 1,1346 dolardan işlem görmeye başlarken, 7 Kasım’da elde ettiği yükselişi koruyamadı. 7 Kasım’da 1,15 dolar sınırına kadar yükseldikten sonra hızlı bir düşüş kaydetmeye başladı. GBP/USD paritesi ise yüzde 0,27 oranında ekside seyrediyor ve 1,3026 dolardan alıcı bulurken, USD/JPY paritesi yüzde 0,15 oranında ekside 113,81 yenden işlem görüyor.

Dolar kuru ise 5,30 lira seviyesine kadar indikten sonra yeniden 5,50 lirayı test etmeye başladı.

Dolar Kuru 5,50 Liraya YaklaştıDün güne 5,3713 liradan başlayan dolar kuru, kademeli bir şekilde yükselerek kapanışı 5,4593 liradan gerçekleştirdi. Bugüne ise 5,4598 lirayan başladıktan sonra yurt içi piyasalarındaki işlemlerin artmasıyla yüzde 0,34 oranında artı yönde seyrederek 5,4826 liradan alıcı buldu. Hatta TSİ 10:15 sularında 5,4929 liraya tırmandı. Böylece 4 günde yüzde 1 civarında yükseliş kaydetmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum