Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Faiz İndirimi Çin Merkez Bankası Üzerindeki Baskıyı Azaltacak

Analistler, FED’in büyük oranda beklenen faiz indiriminin Çin’e yavaşlayan ekonomisini destekleme konusunda daha fazla alan sağlayacağını belirtti.
FED’in Faiz İndirimi Çin Merkez Bankası Üzerindeki Baskıyı Azaltacak
Yorum

FED Başkanı’nın merakla beklenen Temsilciler Meclisi Komitesi konuşması, tüm dünyada merakla beklenirken dün alınan haberlerde, Jerome Powell faiz indirimi için zemin hazırlamasıyla dikkat çekti.

Nitekim indirim beklentilerini artıran konuşma sonrasında S&P 500 Endeksi rekor kırarak ilk kez 3 bin puan üzerine çıktı. Ayrıca Powell’ın Kongre konuşmasının TCMB’nin faiz indirimine gitme ihtimalini artırabileceği de söylendi.

İşte bu gelişmeler üzerine görüş bildiren analistler, Powell’ın açıklamaları ışığında daha gevşek bir para politikası ortamının PBOC üzerindeki baskıyı azaltabileceğini tahmin etti.

FED’in Faiz İndirimi Çin Merkez Bankası Üzerindeki Baskıyı Azaltacak Tahminleri Sonuçta geçen yıldan bu yana devam eden ABD ticaret gerilimleri ortasında Çin, ekonomisini hızlandırmak için mücadele ediyordu ve yayınlanan bazı veriler durumun kötüleştiğine işaret ediyordu. Geçen hafta yayınlanan Caixin anketi de hizmet faaliyetlerinin Haziran’da Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye gerilediğini ve imalat sektörünün üç aylık genişlemenin ardından daraldığını göstermişti.

Çin Merkez Bankası, son aylarda ekonomiyi desteklemeye yönelik pek çok önlem almış, örneğin özel sektör işletmeleri için finansman maliyetlerini düşürmek için girişimlerde bulunmuştu.

Çin Merkez Bankası Ekonomi Desteklemek için ÖnlemlerJP Morgan Asset Management’ın küresel pazar stratejisti Hannah Anderson, bugün yaptığı bir açıklamada şöyle konuştu: “Eğer FED devam eder ve oranları düşürürse ki ben böyle bir şey olacağını düşünmüyorum çünkü bu basitçe Çin Merkez Bankası’na, uyguladığı politikaların reel ekonomi üzerinde bir etkisi olup olmadığını görmesi için küçük bir mola imkanı verir.”

Anderson ayrıca merkez bankasının yuanın değerinin düşmesine izin vermek için daha az baskıyla karşılaşacağını, böylece döviz kurunu sabit tutma hedefini korumasını kolaylaştıracağını bildirdi.

FED İndirimi Çin Merkez Bankası Yuan Değer Düşürmek Daha Az BaskıBunların yanı sıra daha yüksek Hazine fiyatlarının, Çin Merkez Bankası stoklarının değerlerini ve güveni artıracağını aktardı. Öte yandan bazı analistler eğer FED oranları düşürürse bunun Çin Merkez Bankası’nı benzer hareketlere yönlendirebileceğini tahmin etti. China Beige Book CEO’su Leland Miller, FED’in faiz oranlarını düşürmesi durumunda PBOC’un bunu tahmin etmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu söyledi.

3.300’den fazla Çinli firmanın anketine dayanarak Çin ekonomisinin üç aylık raporlarını yayınlayan firmanın yöneticisi ayrıca gösterge faiz oranı indiriminin çoğu şirketi etkilemeyecek sembolik bir hareket olduğunun da üzerini çizdi.

Gösterge Faiz Oraı Çoğu çinli şirket Etkilemeyecek Gerekçesini de devlete ait işletmelerin yalnızca küçük bir alt kümesinin gösterge faiz oranı ödediğini, bunların çoğunun kredilerini geri ödemeleri gerekmediğini anlatarak açıkladı. Çarşamba günü yayınlanan bir Reuters anketinde ekonomistlerin PBOC’un bu yıl gösterge oranını değiştirmeyeceğini, bu yılın ikinci yarısında ise bankaların rezerv gereksinim oranını iki kez düşüreceğini öngördükleri bilgisi de verildi.

Ne var ki ekonomist Larry Hu ise Çin Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmek için FED’i izlemesini beklemediğini çünkü ekonomik verilerin şu anda büyük bir politika değişikliğini garanti altına almak için yeterince yavaşlama göstermediğini savundu. “ABD’de FED’in faiz oranlarını düşürmesi önemlidir ancak Çin’de asıl önemli olan altyapıyı ve mülkiyeti teşvik etmektir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu