Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fed’in Faiz İndirimine Bir Yorum da Jupiter Stratejisti Arevalo’dan Geldi

Jupiter Asset Management Ltd. şirketinden Arevalo, Fed’in 10 yıl sonraki faiz indirimine sevinmek için bir neden göremiyor.
Fed’in Faiz İndirimine Bir Yorum da Jupiter Stratejisti Arevalo’dan Geldi
Yorum

Fed Başkanı Jerome Powell’dan yeni gelen açıklamalar neticesinde Fed’in büyümeyi destekleyici yönde hareket edeceği öğrenilmişti. Tıpkı bir önceki konuşmasında olduğu gibi Powell yeni açıklamalarıyla da faiz indirimi beklentilerini güçlendirdi.

Ekonomideki aşağı yönlü riskleri de büyük bir dikkatle takip edeceğini açıklayan Powell, görünümdeki belirsizliklere de değinmişti. Jupiter Fund Management adlı İngiliz fon yönetim grubundan Alejandro Arevalo Fed’e dair bazı açıklamalar yaptı.

Gelişen piyasa borç stratejisti Arevalo’ya göre, Fed’den 10 yıl sonra gelecek faiz indirimine sevinmek için geçerli bir sebep bulunmuyor.

Fed'den 10 Yıl Sonra Gelecek Faiz İndirimine Sevinmek için Bir Sebep BulunmuyorPiyasaların Fed’den gelecek politika değişikliğini olumlu değerlendirerek yanlış yaptığını vurgulayan Arevalo, bankanın faizleri düşürmesinin ekonomideki bir soruna işaret ettiğini açıkladı. Ardından 2019’un ikinci yarısının daha zor geçeceğini öngören Arevalo, bu sebeple defansif tutum izlediklerini bildirdi.

Arevalo, özkaynak ile tahvil yatırımcılarına rehberlik eden bir fon yönetim grubu olan Jupiter’in 51 milyar dolar tutarındaki varlık yönetimine yardım ediyor. Stratejist, önemli yavaşlama görülen ülkelerdeki finans şirketlerinin tahvil satımına yöneldiğini açıkladı. Çin’deki artan talep de Brezilya’daki kağıt hamuru ve kağıt ihracatçılarının varlıklarını artırmasına yol açtı.

Çin’de gıda sektörünü negatif etkileyen domuz gribini fırsat bilen et ihracatçıları da varlıklarını artırmaya yöneldi. Diğer taraftan küresel merkez bankaları, Fed’in kendilerine öncülük etmesiyle güvercin bir tutum sergiliyor. Bu gelişmeyle birlikte negatif getirili tahvil miktarında büyük bir artışın önü açıldı. Ardından, gelişen piyasa tahvillerine yönelim arttı.

Gelişen piyasa tahvillerindeki ortalama getiri, Temmuz başlarında %7.09’a düşerek son 1 yılın en düşük seviyesine inmişti. Söz konusu tahvillerin dolar cinsinden ortalama faizi dün 7.19 civarındaydı ve bu rakam oldukça kayda değerdi.

Arevalo, çoğu zaman faiz oranlarının durumları doğru yansıtmadığı uyarısında bulundu.

Çoğu Zaman Faiz Oranları Durumu Doğru YansıtmıyorFaizdeki değişimleri sürekli takip eden yatırımcılardan gelen fazla talebin kar realizasyonu için çok uygun bir zaman yarattığını belirterek açıklamasını bitirdi. Dün, PineBridge portföy yöneticisi Omar Slim’den Fed’in faiz kararına dair bazı açıklamalar gelmişti.

Slim, Fed’den bu ay 50 baz puanlık bir faiz indirimi beklediğini açıklamıştı. Bu ihtimali kuvvetli bulduğunu belirtirken, bu indirim oranını piyasadaki tahminlerin yukarısında buldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu