Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İki Bölgesel Yetkili, FED’in Faiz İndirimlerinin ABD Ekonomisini İyileştirdiğini Düşünüyor

Chicago FED Başkanı Evans, bankanın 2019 yılı içinde uyguladığı faiz indirimlerinin ABD ekonomisi için oldukça faydalı olduğunu ve durumu daha iyi bir yere taşıdığını söyledi.
İki Bölgesel Yetkili, FED’in Faiz İndirimlerinin ABD Ekonomisini İyileştirdiğini Düşünüyor
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) 2019 yılı içinde 11 yıl gibi uzun bir aranın ardından Temmuz, Eylül ve Ekim aylarında para politikasında genişleme döngüsü kapsamında faiz oranlarında indirim yaptı. Bankanın izlediği bu tutum bölgesel yetkililer tarafından enine boyuna incelenmeye devam ediyor.

Chicago FED Başkanı Charles Evans, New York’ta düzenlenen Dış İlişkiler Konseyi’nde katıldığı etkinliğin ardından FED’in 2019 yılı içindeki yaptığı hamleleri değerlendirdi.

Chicago FED Başkanı Charles EvansEvans, bankanın bu yılki üç faiz indiriminin ABD ekonomisini iyi bir duruma soktuğunu ve tam olması gereken yerde bıraktığını açıkladı. Bu sayede ülke ekonomisinin maruz kaldığı risklerden kaynaklanan endişeleri kontrollü bir şekilde ayarladıklarını ifade etti. Ardından ülke enflasyonunun %2 seviyesinde bulunmasının doğru olacağını ekledi.

FED yetkilileri tarafından yapılan son politika ayarlarının ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu riskler açısından oldukça faydalı olduğunu savunan Evans, atılan adımlardan tatmin olmuş görünüyor. Ekonominin şu an oldukça iyi durumda olduğunu söyleyen Evans, ülkedeki güçlü tüketici harcamalarına işaret etti ve açıklanan son verilerin bundan destek bulduğunu öne sürdü.

New York FED Başkanı John Williams, Evans’ın görüşleriyle benzer olarak, bankanın attığı adımların ABD ekonomisini iyi bir duruma getirdiğini ifade etti.

New York FED Başkanı John WilliamsNew York’ta konuşan Williams, para politikasının “ılımlı bir şekilde genişlemeci” olduğunu söyledi. Bu durumu ekonomik büyümeyi yavaşlatan küresel faktörlerin ve aynı zamanda hedef seviye olan %2’nin altında seyreden enflasyonun bir sonucu olarak değerlendirdi.

Williams, ABD’de son 7 yıldır enflasyonun hedeflenen seviyenin altında gerçekleştiğini hatırlattı. Böyle bir durumda fiyatlar üzerinde oluşan baskıların yönünü yukarı çevirmenin oldukça zor olacağını söyledi.

En son 31 Ekim’de çeyrek baz puanlık indirim uygulayan FED’in bu kararında pay sahibi olan yetkililer; ticaret politikasına yönelik belirsizlik, küresel ekonomik büyümenin yavaşlaması ve enflasyonun hedeflenen seviyenin altında gerçekleşmesini gerekçe olarak göstermişti.

Bankanın kararının ardından basın toplantısı düzenleyen Başkan Jerome Powell ise, politika yapıcılar tarafından yeniden bir faiz ayarlaması yapılabilmesi için ekonomik görünümün somut bir şekilde tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini bildirmişti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD Ekim ayı tarım dışı istihdam verileri kaydettiği 128 bin artış ile beklenenin üzerinde gelince, yatırımcıların gevşeme politikasının şimdilik sona erdiğine ilişkin sezgilerinin güçlenmesine sebep oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu