Paylaşım

FED Faiz Artışından Hangi Varlıklar Etkilenecek?


 

FED’in bir türlü zamanını belirleyemediği faiz artırımı piyasaları etkilemeye devam ediyor. Peki, genel olarak tüm piyasalarda olumsuz etki yaratan bu belirsizlik en çok hangi varlıkları etkileyecek? Haberimizde uzmanların bu konu hakkındaki görüşlerine yer verdik.

ABD Merkez Bankası (FED) uzun yıllardır faiz artırımına gitmiyordu. Faiz artırımı kararını aldığını duyurmasının ve özellikle her ay yapılan toplantıların ardından, piyasalarda inişler çıkışlar oldu. Bu dalgalanma hala da devam ediyor. Çünkü belirlenmiş net bir tarih söz konusu değil.

Belirsizliğin bu denli yankısı olurken, asıl faiz artışı geldikten sonra piyasalarda neler olacak merakla bekleniyor. Uzmanlar bu durumdan en çok etkilenecek varlıkları incelemişler. Buna göre en büyük darbeyi para birimleri alacak.

Financial Times Gazetesi’nin yayımladığı bir habere göre faiz artırımından en çok para birimleri ve emtia şirketleri etkilenecek. Özellikle özel sektörün dolar cinsinden yaptığı borçlar, gelişmekte olan ülkeler için olumsuz etken olacak. Yeri gelmişken belirtelim; geçtiğimiz haftalarda Societe Generale analistleri Türk Lirası’nın dolar karşısında %8 daha değer kaybedeceğini söyleyip, dolar alımı yapılması için tavsiyelerde bulunmuştu.

Faiz artışından etkilenecek olan diğer bir değerli varlık altın. Genel olarak faizler yükseldiğinde bir banka kadar faiz kazandıramayan altın, bu gibi durumlarda değer kaybetmeye devam ediyor. Zaten gidişat da bunu doğruluyor. FED’in temmuz toplantısında, Eylül ayında faiz artırımına gideceği sinyallerini vermesi üzerine, altın dört buçuk yılın en düşük seviyesi olan 1072 dolara inmişti.

Genel bir yorum yapılacak olursa; faiz artışı direkt doları güçlendireceğinden dolar cinsinden tüm varlıkların fiyatını düşürecek. Yatırımcılar, tarihi seviyelerinin üzerinde seyreden hisse piyasalarında bir balonun patlamasından endişe duyduklarını dile getirdi.

Bazı şirketler sıfıra yakın faizler sayesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Uzmanlar bu şirketleri zombi şirket olarak adlandırıyor. Hisse piyasalarının başarılı isimlerinden biri olan Bill Gross, bu şirketlerin çoğunun borçlanma maliyetlerinin artmasıyla batacağını ve bunun ekonomi için aslında iyi bir durum olabileceğini öngörüyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın