Yatırım yapmaya başla!

FED Faiz Artırımı Beklentisi ve İtalya AB Anlaşması Yansımasında Piyasa Gelişmeleri

Amerika Merkez Bankası faiz açıklamasında piyasa artırım beklerken İtalya belirsizliğine gelen AB anlaşması piyasalara pozitif yansıyor.
FED Faiz Artırımı Beklentisi ve İtalya AB Anlaşması Yansımasında Piyasa Gelişmeleri

Dolar endeksi, FED toplantısı öncesi düşüşlerine devam ediyor. İtalya’da bütçe açığı gelişmelerinde tahvil rallisi görülürken Asya piyasalarına karışık görünüm dikkat çekiyor. Avrupa ve ABD hisse senetleri, 2019 yılında faiz oranlarının belirlemesine dair bir görüş niteliğinde olabilecek faiz artırımı konusunda yüksek beklentileri olan yatırımcılar kaynaklı Merkez Bankası toplantısı öncesinde Çarşamba günü yükseliş gösterdi.

Asya’daki karışık bir ticaret seansının ardından Stoxx Europe 600, İtalyan hisse senetlerinin getirileriyle desteklenen sabah alımlarında %0.2 artış kaydetti. ABD piyasaları Salı günkü kapanışın ardından S&P 500 için %0.8’lik bir açılış artışına işaret eden vadeli işlemler, petrol fiyatlarındaki dik düşüşün enerji şirketlerinin hisselerini düşürdü.

Fed Faiz Açıklaması 2019 Projeksiyonlarına Işık Tutacak

FED Açıklamasında Sergilenecek Tutum Yeni Projeksiyonlara Işık TutabilirFederal Rezerv’in bugün sonlanacak toplantısının ardından açıklanacak olan faiz verisi Aralık ayının en önemli gelişmeleri arasında. 2018 yılını bitirip 2019’a girerken gerçekleşecek olan bu açıklama Fed’in 2019 projeksiyonlarına ışık tutması ve yatırımcıların öngörülebilir bir piyasada daha rahat hareket etmeleri açısından hayli önem arz etmekte. 

Wall Street piyasalarına baktığımızda Salı günü spot hisse senetlerinde Dow Jones %0.35, Nasdaq %0.45, S&P 500 %0.01’lik pozitif hareketleri ile günü tamamladı. Vadeli işlemlere baktığımızda Türkiye sabah seansında olumlu grafikler çizilirken, ikinci seans itibari ile değerlenmelerde derinleşmeler gözlemlendi.

Merkez Bankası Açıklaması Yatırımcı Duyarlılığı Açısından Önemli

Yatırımcı Öngörü Hassasiyeti Açısından FED Açıklaması Önem Arz EdiyorBazı piyasa yorumcuları, toplantının sonucu ve Fed’in ekonomiyi değerlendirmesinin yatırımcı duyarlılığı için kritik önemde olacağı için, Merkez Bankası’nın yatırımcıyı yanıltması halinde bozulacak tahmin edilebilirlik kaynaklı kırılgan piyasalarda satıcılı işlemlerin ağırlık gösterebileceğini yorumladı. 

Piyasalar etrafındaki duyguların şu sıralar olumsuz olmasıyla, başkan Powell’ın kendi dilini nasıl ılımlı bir şekilde değiştirdiğine bağlı olarak, bu durumdan kurtuluş gösterilebileceği ifade edildi.

İşgücü piyasasındaki mevcut güç ve daha geniş ABD ekonomisi, merkez bankasının bu yıl dördüncü kez Çarşamba günkü toplantısında faiz artırmaya devam etmesini bekliyor. Yapılan araştırmalara göre tahminlerin %71.5’i vadelilerde faiz artırımı yapılmasını bekleniyor. Faiz artırımına yüksek ihtimal bakılsa da bu seviye geçen hafta %78.0’dı ve bu haftaya düşüş gösterdi.

İtalya ile AB’nin Anlaşmaya Varması Piyasa Baskısını Azaltabilir

Piyasalar Üzerindeki Baskılı Ortam DeğişiyorAvrupa Komisyonu, İtalyan halkçı hükümetin harcamaları kısma taahhüdü vermesinin ardından, bütçe konusunda ülkeye uygulanmasına karar verilmiş olan disiplin prosedürünü durdurduğunu duyurdu. Üst düzey yetkililerin gerçekleştirdiği toplantının ardından AB İcra Kolu Avrupa Komisyonu, İtalya tarafından bütçe konusunda verilen tavizlerin, ülkenin bütçe prosedürü olarak belirtilen durumu ateşlendirmeyeceği sonucuna vardı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Çarşamba günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Son birkaç hafta boyunca gerçekleştirilen fazla müzakereler sonucunda önümüzdeki yıl için çözümle sonuçlandı” dedi. Bu karar Avrupa Birliği ve İtalyan yetkililerinin haftalardır süren görüşmelerinin ardından alındı ve Brüksel ile aylardır devam etmekte olan belirsizlik yarattığı için piyasalarda aşırı sarsıntılara yol açan anlaşmazlığın önüne geçti.

Avrupa Endekslerinde Pozitif Duruş

AB Gelişmesi Avrupa Piyasalarında Pozitif Reaksiyon GösterdiDiğer tarafta küresel piyasaların beklediği faiz açıklaması öncesi ve İtalya gelişmelerinde Avrupa borsa endeksleri ve vadelilerinde görünüm pozitif gerçekleşti. Almanya ve Fransa vadelilerinde pozitif duruş görülürken günlük bazda değişimleri sırası ile %0.67 ve %0.71 şeklinde gerçekleşti. Spot hisse senedi endekslerinde CAC 20 %0.73, DAX %0.75 ve FTSE 100 endeksi %1.01’lik değerlenmeler gösterdi. 

DAX’ta teknoloji endeksi %0.46, holdingler ise %0.56 değerlenmeleri ile endeksi yukarı yönde hareket ettirdi. CAC 40’ta en fazla değer kazanan hisse senedi %2.16 ile Publicis oldu. Bölgesine ters orantılı hareket eden İngiltere FTSE 100 vadelisinde görünüm aşağı yönde %0.24 oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum