Yatırım yapmaya başla!

FED Faiz Artırımı Açıkladı, Dolar/TL Ne oldu?

FED faiz artışı açıklandı. 2018 yılında 4, 2019 yılında 3 faiz artırımına kesin olarak bakılıyor. Başkan Powell açıklamasında risklerin göz ardı edilmediğini ciddi çalışmalarla takip edildiğini dile getirirken, para politikalarının Beyaz Saray'dan bağımsız yapıldığını açıkladı. İşte ayrıntılar;
FED Faiz Artırımı Açıkladı, Dolar/TL Ne oldu?

FED faiz artırımı açıklandı. Politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 2,00 – 2,25 aralığında çıkardı. Gelişmekte olan ülkeler para birimlerine karşı dolarda bariz bir düşüş izleniyor. Beklentiler 2019 yılı için yüzde 4 olarak yorumlanıyor. Büyüme verileri iyi gelen ABD, faiz artırımına rağmen dolar bazında bir değerlenme kaydedilmemesini Başkan Donald Trump’ın Amerika Merkez Bankasına karşı duruşundan kaynaklandığı yorumlanıyor.

FED ABD büyümesinde, ilerleyen yıllarda giderek küçüleceğini açıklıyor.

Aralık ayında faiz artışı beklentisinin kesinleştiği yorumlanıyor ve 2018 yılında 4, 2019 yılında 3 faiz artışı bekleniyor.

2020 yılına kadar faiz artırımı ile gidileceği ve 2021 yılından sonra faizlerin kademeli olarak düşürüleceği yorumları yapılıyor.

FED’in medyan çekirdek enflasyon beklentisi 2018 yılı için yüzde 2.1, 2019 yılı için yüzde 2 oldu.

Analistlere göre ABD faizlerinde artık bir sınırlama var. FED 2019 yılı sonlarında faiz artırımında frene basacağı yorumlanıyor.

FED 2019’da ABD ekonomisinde büyümenin yüzde 2,5 olacağını öngörüyor.

FED Başkanı Powell konuşmasında, “ABD ekonomisi güçlü, büyüme sağlıklı patikada ilerliyor. Ancak iyi veriler herşeyin mükemmel olduğu anlamına gelmiyor.” dedi. Powell konuşmasında ”

Para politikasında normalleşmenin faydalı olacağı açıklanıyor. Son üç ayda ihtiyaçtan fazla bir istihdam oranı görüldüğü ve bunun yaşlı nüfus baz alındığında olumlu bir işaret olduğu görülüyor dendi.

Powell, Petrol fiyatlarındaki son artışlar enflasyonu yüzde 2 artırmıştır ancak bunun kalıcı olmayacağı öngörülmektedir. Kademeli bir faiz artışının devam etmesi planlanıyor. Enflasyon beklenenden fazla açıklanırsa, faiz artışında bir yükseliş izlenecektir ancak şu an dengeli bir görünüm vardır.” dedi.

Powell para politikasına bakışını “Ekonominin güçlü olduğu ve 3 yıldır kademeli faiz oranlarının artırıldığını açıkladı. Ekonominin kademeli faiz artışlarını yakından takip ediyoruz. Para politikasını maksimum verimi sağlamak üzere kuruyoruz. Her döngüde finansal koşulları dikkate alarak para politikaları uyguluyoruz. Kararlarımızda siyasi faktörleri dikkate almıyoruz. Enflasyon dramatik bir şekilde değişti ancak kalıcılığını izlememiz gerekiyor.” dedi.

Başkan konuşmasına devam ediyor; “Enflasyonun seyri değişirse ona göre bir politika izleriz. Yapmaya çalıştığımız şeyde çok hızlı bir faiz açıklayıp toparlanma sürecini hızlandırabilirdik ya da yavaş bir yol izleyebilirdik ancak dengeli hamleler süreci ciddiye aldığımızı gösteriyor zaten. Son koşullarda çeyreklik bazda toplanıyoruz, finansal istikrar için yapılan tahminlerimiz ılımlıdır. İşsizliğin düşmesi ve bankacılık sisteminin daha fazla likidite ve sermayeye sahip olması güçlülüğünü gösteriyor. Finansal olmayan şirketlere bakacak olursak bir kırgınlık görüyoruz ancak bunun geççi olduğunu düşünüyoruz. Giderlerin artışına dikkatli olmamız gerekmekte. Önemli olan gelen verileri gözlemlemek olacaktır. ”

Powell açıklamasında ticaret savaşları konusunda “Uygulanan ek tarifelere bakacak olursak nispeten küçük bir etki olduğunu söyleyebilirim. Uzun vadede beni endişelendiren durum; sürecin sonunda artacak tarifelerdir, ancak daha düşük tarifeler olacaksa bu iyi birşeydir. Son on yıla kıyasla ABD ekonomisi şu an çok iyi bir noktadadır. Enflasyon eğer yukarı yönlü hareket ederse bir sürpriz olacaktır, bunu bir risk olarak değelendiririz çünkü beklentilerimizde böyle birşey yok. Ancak her zaman para politikamızı düzenleyeceğiz. Ekonomide zayıflayacak olursa faiz oranlarını düşürebiliriz, tam tersi bir süreçte de gerekli hamleleri gerçekleştiririz. İş gücü katılımının yukarı yönlü ve uzun vadeli olması bizi şaşırttı.” açıklamarı yaptı.

Powell soruları yanıtlıyor, “Ek tarifelerden dolayı fiyatlar artıyor. Bu gelişme yüksek enflasyon verilerini önümüze getirebilir. Genel olarak ekonomimizi sadece tarifelerden kaynaklı problemlerle değil, iş gücümüz ve arz talep dengelerimizi izlememiz gerekiyor. Ancak tarifelerin net etkilerini henüz görmedik. Uzun ve kısa vadeli faiz oranları çok önemlidir ve yapılan hamleler zamanla etkisini gösterecektir. Beyaz Saray’ı ben kontrol etmiyorum, FED Başkanı olarak şunu söyleyebilirim ekonomik hamleler bizim alabileceğimiz kararlardır. Bu konuda daha fazla açıklama yapmak istemiyorum.”

“Finansal sistemin dengeli olması gerekiyor. Bütün riskleri anlamak için kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Bunlar işe yaramazsa kullanılacak diğer argümanlarımız var. İzlediğimiz süreçlerden çok ders çıkardık, gelişen ortamlarda riskleri göz ardı edemeyiz. Banka dışı kurumlar desteklenebilir. Likidite ve çözüm otoritelerine başvurabiliriz. Kriz ile savaşma araçlarımız mevcut ancak umarım bu araçların kullanımına gerek kalmaz. Bu araçların kullanımına karşıyım. Son zamanlarda olduğumuz koşullara bakacak olursak sistem için riskler görülebilir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum