Paylaşım

FED’in Faiz Artırım Kararı İstihdam Verilerine mi Bağlı Olacak?


 

Goldman Sachs, bugün yaptığı değerlendirmede, FED kararlarının istihdam verilerine bağlı olacağını dile getirdi. Goldman’dan yapılan açıklamanın tüm ayrıntıları ve merak edilenler haberimizde;

Piyasalar, bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine odaklanmış durumdalar. Tüm dikkatlerin tek bir noktada toplanmasının temel nedeni ise FED’in gelecek veriler sonrası faiz artırımı ile ilgili elinin kuvvetlenip kuvvetlenmeyeceği yönünde. Bilindiği üzere FED, yılın başından bu yana gerçekleştirmiş olduğu toplantıların tamamında faizleri sabit tutuyor. FED yetkilileri ise bu durumla ilgili olarak yaptıkları değerlendirmelerde, küresel risk ve endişelere bağlı olarak böyle bir yol izlediklerini dile getiriyorlar.

Tam da bu noktada bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri (TDİ) oldukça önem arz ediyor. Çünkü verilerin, ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gelmesiyle FED’in bu yıl içerisinde faiz artırımına gitme olasılığı bir hayli artmış olacak. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayına ilişkin TDİ verilerinde, 225 binlik düzey görülmüş ve ekonomistlerin beklentisi olan 180 bin barajı aşılmıştı. Mayıs ayı verisi 11 bin düzeyinden 24 bine, Haziran verisi ise 287 binden 292 bin düzeyine revize edilmişti. Böylelikle 3 aylık ortalama istihdam artışı 190 bin seviyesine kadar yükselmişti.

Bugün ABD Çalışma Bakanlığı tarafından TSİ 15.30’da açıklanacak veriler, büyük bir dikkatle takip edilecek. Veriler öncesi ise Uluslararası bankacılık ve finans devi Goldman Sachs, cephesinden önemli açıklamalar geldi. Yapılan değerlendirmede, TDİ verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi halinde FED’in Eylül ayında gerçekleştirilecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artırımına gideceği vurgulandı. Açıklamanın devamında ise gelecek ay gerçekleştirilecek toplantıda faiz artırım kararı alınma olasılığının yüzde 30’dan yüzde 40’a yükseltildiği dile getirildi. Son olarak ise FED’in bu yıl içerisinde faizleri bir kez yükseltme ihtimalinin yüzde 75’ten yüzde 80 oranında revize edildiği dile getirildi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın