Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED 2016 Eylül’de Faizi Sabit Tutma Kararını Kıl Payı mı Aldı?

ABD Merkez Bankası yetkilileri kademeli faiz artışı vurgusu yapsa da toplantıların genelinde sabit tutma kararı alınıyor.
FED 2016 Eylül’de Faizi Sabit Tutma Kararını Kıl Payı mı Aldı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalar, yılın başından bu yana, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gidip gitmeyeceğiyle ilgili merak seviyesini arttırmış durumda. Bu durumun temel nedeni ise FED’in gerçekleştirmiş olduğu toplantıların tamamında faiz artırımını sürekli pas geçmesi. FED yetkilileri yaptıkları açıklamalarda; kademeli faiz artışı vurgusu yapıyorlar. Ancak piyasaların büyük bir hevesle bekledikleri faiz artırımı kararı bir türlü gelmiyor.

Hatırlanacağı üzere Eylül ayında gerçekleştirilen toplantıda da FED, faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutma kararı almıştı. Toplantıda, oldukça dikkat çekici iki detay bulunuyordu. Bunlardan ilki; 3 FOMC yetkilisinin faiz artırımı yönünde oy vermesiydi. İkincisi ise Başkan Janet Yellen’in açıklamalarıydı. Yellen yaptığı açıklamada; faiz artırımı için daha çok işaret beklediklerini belirterek, sabırlı olunması gerektiğini ifade etmişti. FED’in Eylül ayı toplantısında yaşanan tüm gelişmeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bugün ise FED’in Eylül ayında gerçekleştirmiş olduğu toplantıyla ilgili olarak, piyasaların fazlaca dikkatini çeken önemli bir iddia ortaya atıldı. Bu iddianın sahibi ise FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer. Fischer’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Eylül’de faizleri sabit tutma kararı kıl payıyla alındı”

Fischer yaptığı açıklamada; FED’in Eylül ayında gerçekleştirmiş olduğu toplantıda faizleri sabit tutma kararını, kıl payıyla aldığını savundu. Ekonomik duruma yönelik pozitif görüşünden dolayı, Eylül ayında alınan kararların sorgulanabilir olduğunu belirten Fischer, kararın kesinlikle kıl payıyla alındığını fakat bu kararın ekonomiye yönelik güven eksikliğinden kaynaklanmadığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar