Yatırım yapmaya başla!

Fed Eylül’de Faiz Artırımına Gidecek mi?

Fed Eylül’de Faiz Artırımına Gidecek mi?

FED, dokuz yılı aşkın süredir faiz artırımına gitmiyor. Aylardır piyasaların yakından takip ettiği ve tarihinin hala netleşmediği faiz indiriminin bu yıl içerisinde yapılması kuvvetle muhtemel. Çıkan spekülasyonlar arasında faiz indiriminin Aralık ayına erteleneceği haberleri yer alsa da uzmanlar Eylül ayında yapılmasını daha yüksek bir ihtimal olarak görüyor.

New York FED Başkanı William Dudley, hisse senedi piyasasındaki kargaşanın Eylül ayında yapılması beklenen faiz indirimi ihtimalini düşürdüğünü söyledi. Kısa vadeli gelişmelere aşırı tepki verilmemesi gerektiğini belirten Dudley; “Şu anda benim perspektifimden Eylül ayındaki FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında normalleşme sürecine başlama kararı, birkaç hafta öncesine göre daha az zorunlu görünüyor,” dedi.

Büyük yatırım şirketlerinden Fidelity Investment, hisse senedi piyasasındaki düşüş ile birlikte yatırımcıların varlıkları çeşitlendirmek amacıyla yüksek kaliteli tahvil sahibi olmaları gerektiğini belirtti. Fidelity Investment’ten Dirk Hofschire; “Emtia fiyatları ve Çin’den gelen baskılar dolayısıyla deflasyonal bir etki görüyoruz. Bu durum FED’i sıkılaştırma döngüsünde daha az agresif olmaya teşvik edebilir,” değerlendirmesini yaptı.

Bridgewater Associates kurucusu Ray Dalio ise FED’in faiz oranlarında küçük bir artış yapması durumunda bile parasal genişlemeye devam edeceğini düşündüğünü belirtti. Dalio, yaptığı bir değerlendirmede şu sözlere yer verdi; “25-50 baz puanlık bir sıkılaştırmayı, büyük bir sıkılaştırma olarak görmüyoruz. 1936’da deneyimlenene yakın, küçük bir sıkılaştırma görebiliriz. QE yolu ile önemli bir genişleme görülmesi öncesinde büyük bir hareket göreceğimizden şüpheliyiz,” dedi.

Son dönemde piyasalardaki finansal dalgalanmalar, FED’in finansal varlık alımı yaparak parasal genişlemede 4. turu başlatacağı söylentilerinin doğmasına neden oldu. Başarılı yatırımcılardan Muhammed El-Erian, FED’in piyasaları parasal genişleme (QE) ile kurtaramayacağını ifade etti. El-Erian yakın zamanda FED’in destek sağlamasının düşük bir ihtimal olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Geleneksel olmayan parasal önlemler, ekonomik büyümede birkaç defa hayal kırıklığı yaşatsa da piyasayı kontrol altında tutmakta başarılı oldu. Ancak son dönemde, hisse senedi ve diğer risk varlıklarında yaşanan sert düşüşler yeni önlemlerin alınmasını beraberinde getirdi. Ancak yeni önlemlerin alınmasında bazı uzak ihtimaller yer alıyor. Bu ihtimallerden bazıları şöyle;

  • FED, bilinmeyen bir alanda daha fazla risk almak istemiyor ve para politikasını normalleştirmek istiyor. Piyasadaki düşüş faiz artırımının Eylül ayında da Aralık ayında da gerçekleşme ihtimalini düşürüyor.
  • FED birçok kez projeksiyonlarını aşağı yönde revize etti. Ancak olağandışı politikaların yüksek ve sürdürülebilir büyümeyi desteklemede beklenildiği gibi etkili olmadığı görüldü.
  • Finans piyasalarındaki kargaşa, Çin dahil gelişen dünyadaki genele yayılmış durumda; yani sorunun kaynağı bu kez ABD dışında.
  • Parasal genişlemenin 3. turu Ekim ayında yapılmıştı. FED bu turdan göreceli olarak sıkıntısız çıksa da içinde bulunduğu siyasi risklerden dolayı kendini aynı durumun içerisine bir kez daha sokmak isteyemeyecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum