Yatırım yapmaya başla!

FED Endişeleri Bu Sefer Doları Etkiliyor

FED Endişeleri Bu Sefer Doları Etkiliyor

Piyasalar FED’in yarın gerçekleştireceği toplantı ve çıkacak kararlara odaklanmış durumda. Bu yıl FED’in yapacağı her toplantı öncesinde nefesler tutuldu ve dolar değer kaybetti. Bu kez de aynı durum yaşandı ve toplantı öncesinde dolar düşüşe geçti. Kıdemli analistlerin çoğu, yapılacak olan bu para politikaları toplantısından faiz artışı kararının çıkmasını beklemese de dolardaki düşüş engellenemedi.

Avustralya ve Yeni Zelanda doları yükselirken, Çin hisselerinde hükümet desteğinin çekildiği söylentileri düşüşe sebep oldu.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi, Pazartesi günü %0.4’lük bir gerileme ile 1,201.91 puanı gördükten sonra 1,204.70 puana yükseldi. Yeni Zelanda doları ABD doları karşısında %0.6 değer kazandı ve 66.45 ABD sentinden işlem gördü. Avustralya doları ise ABD doları karşısında %0.4 oranında bir yükseliş gösterdi ve 72.94 ABD sentine geldi. Doların, Euro karşısındaki durumuna gelince; %0.9 gerileyerek 1.0979 dolara indiğini görüyoruz.

Bloomberg Emtia Endeksi bu ay %10 kadar geriledi. Bu gerileme ABD Hazine tahvillerinin değer kazanmasını sağladı. Petrol son 12 yılda %50’den fazla değer kaybetti. Bu da ABD enflasyonu için bir risk teşkil ediyor.

Bu olay ve hisse senetlerindeki düşüş yatırımcıları ABD tahvillerine yöneltmeye başladı. Güvenli varlık olarak görülen ABD Hazine tahvilleri son 5 gün içinde yükseldikten sonra düşüş gösterdi ve 2.24 seviyesine geldi.

Tokyo’daki Fukoku Mutual Life Insurance Co. sabit getiri müdürü Yoshiyuki Suzuki; “Para tahvil piyasasına geliyor. Emtia fiyatlarının daha da düşeceğinden korkuyorum. Petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı dezenflasyon mevcut,” değerlendirmesini yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum