Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Ekim’de 25 Baz Puanlık Faiz İndirmesinin Ardından Dolar/TL 5,70’li Seviyelerde!

Amerikan Merkez Bankası (FED) beklentilerle uyumlu olarak faizlerini 25 baz puan indirdi. Kararın ardından dolar/TL yeni güne 5,71 lira seviyelerinin hemen altında başladı.
FED’in Ekim’de 25 Baz Puanlık Faiz İndirmesinin Ardından Dolar/TL 5,70’li Seviyelerde!
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın en önemli gündem  maddelerinden biri olup piyasaların merak içinde takip ettiği Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı dün akşam saatlerinde 25 baz puanlık indirimle sonuca bağlandı.

Piyasaların tam da beklediği yönde yapılan bu indirim, bankanın fonlama faiz oranının hedef aralığını %1.50-1.75 aralığına çekti. Aşkın rezerve uygulanan faiz oranını da (IOER) %1.8’den %1.55’e revize etti. Analistler ise Ekim’de yapılan bu indirimin dördüncüsüne kapıları kapadığını düşünüyor.

Dün sabah saatlerinde bankadan gelecek kararı bekleyen dolar/TL, 5,75 lira seviyelerinin üzerinde hareket ediyordu. FED’in aldığı çeyrek baz puanlık indirim kararının ardından kur yükseliş eğilimini hafif düşüşe yöneltti.

Dün 5,6992 lira seviyesinden kapanış yapan dolar/TL, FED’in kararından sonraki ilk sabaha yatay seyirle başladı. Asya piyasalarının kapanışında hafif yükselen kur TSİ 09:21’de 5,7191 liradan alıcı buluyor.

Güne Yatay Seyirle BaşladıKurda görülen sınırlı dalgalanmada ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye Suriye meselesi üzerinden bir yaptırım tasarısını onaylaması etkili rol oynadı. Piyasaların jeopolitik riskleri takip ettiği bir ortamda FED’in bu yıl içindeki üçüncü faiz indirimine gitmesi, dolar/TL’nin seyrinde büyük bir farklılığa neden olmadı.

FED, 11 yıl gibi uzun bir aranın ardından ilk kez bu yıl Temmuz ayında faizlerini indirmiş, bunu Eylül ayında yapılan ikinci indirim izlemişti. Ekim ayında da devam eden faiz indirim trendi, piyasaların öngörüleriyle uyuştu. Bankanın dünkü toplantısının karar metninde belirsizliklerin sürdüğü ifadesine yer verildi. Bununla birlikte uygun faiz patikasının inceleneceği bildirildi.

ABD’de iş gücü piyasasının yine güçlü istihdam ile desteklendiği belirtilen karar metninde ekonomik faaliyetlerin ılımlı bir hızla arttığına dikkat çekildi. Ülkede güçlü tüketici harcamalarına işaret edilirken, yatırım ve ihracat faaliyetleri zayıf bulundu.

Bununla birlikte ülkedeki piyasa bazlı enflasyon telafisi düşük kalırken, anket bazlı enflasyon beklentilerinde ise hafif bir değişim gözlendi. Ayrıca toplantının karar metninde FED’in faiz tutumu için ülkedeki ekonomik verilerin izlenmeye devam edeceği vurgulandı.

25 baz puanlık faiz indirim kararı, FED yetkilileri arasında 8’e karşı 2 oyla alındı. Kansas City FED Başkanı Esther George ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren, faiz indirimi yapılmaması yönündeki karara muhalifti. Bu kapsamda bahsedilen iki bölgesel yetkili oyunu faizlerin %1.75-2.00 aralığında kalmasından yana kullandı.

FED Başkanı Jerome Powell ise bankanın şu anki mevcut politika tutumunun yüksek ihtimalle uygun kalacağını ifade etti. Bankanın Ekim ayındaki kararının oldukça doğru bir karar olduğuna yürekten inandığını söyleyen Powell, ülkede enflasyonist baskıların zayıf seyrini koruduğuna vurgu yaptı.

Dolar/TL’nin seyrini etkileyecek bir diğer önemli olay Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün açıklayacağı Enflasyon Raporu olacak.

TCMB Enflasyon Raporu AçıklanacakFED kararıyla birlikte 5,70’li seviyelerde dalgalanan kur, Enflasyon Raporu’nun açıklanacağı günde yukarı yönlü seyrediyor. 2019 yılında açıklanacak son rapor olan bu metin, TL varlıkları üzerinde etki edecek. TL dün benzer paralarına kıyasla daha iyi bir performans sergilemişti.

Türkiye’de enflasyonun yıl sonunda tahminlerin altında kalacağı öngörülüyor. Öte yandan bazı analistler, gelişmiş ülkelerde yapılan faiz indirimlerinin etkisiyle TCMB’nin Aralık ayında bir indirime daha gidebileceği ihtimali üzerinde düşünüyorlar. Bugün yayımlanacak rapor, bankanın indirim döngüsünün yılın son ayında da sürüp sürmeyeceğine ilişkin sinyal verecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu