Yatırım yapmaya başla!

FED Daha Az Güvercin Olursa Euro Muhtemelen 2019’un En Düşüğüne Gerileyecek!

Yarın politika kararınını açıklayacak olan Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) daha az güvercin bir tutum sergilemesi halinde Euro'nun yıl içindeki en düşük seviyeleri görebileceği iddia edildi.
FED Daha Az Güvercin Olursa Euro Muhtemelen 2019’un En Düşüğüne Gerileyecek!

Piyasalar tüm dikkatini Çarşamba günü politika kararını açıklayacak olan FED’e vermiş durumda. Ekonomistlerin bankadan beklentisi faiz oranlarında 25 baz puanlık indirime gitmesi iken, şayet FED’in böyle bir hamleye yönelmemesi halinde Euro’nun 2019 yılı içindeki en düşük seviyelerini görebileceği düşünülüyor.

Avrupa ülkelerinin ortak para birimi olan Euro, dolar karşısında bugünkü işlemlerinde 1.10 seviyesinin altına geriledi. Euro böylelikle Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikasında genişlemeye yönelmesiyle birlikte bu ay görmüş olduğu 2019’un en düşük seviyesi olan 1.09 dolar seviyesine yaklaşmış oldu.

FED’in Salı günü başlayan politika toplantısı iki gün sürecek ve banka Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak. Piyasalar 25 baz puanlık bir indirime kesin gözüyle bakarken dikkatler sözlü yönlendirmeye odaklandı.

Toplantı İki Gün Sürecek2019 yılının kalan bölümü için yapılacak olan sözlü yönlendirme büyük önem taşıyor. Eğer FED beklentilerle uyumlu hareket etmeyip bir hayal kırıklığına neden olursa dolar daha fazla güçlenecek. Tahminlere göre Euro ise 2019’un en düşük seviyelerine gerileyecek.

Geçtiğimiz hafta piyasaların tüm odak merkezini AMB’nin yeni varlık alım programlarına işaret etmesine yönlendirmiş, Euro da bu gelişmenin ardından deyim yerindeyse bir sıçrama kaydetmişti.

Fakat kur kısa vadeli aşağı yönlü trendini kıramayarak Pazartesi günü aşağı yönlü teknik görünüm sergiledi. Avrupa’nın ortak para birimindeki söz konusu bu aşağı yönlü seyir bu ayın 1.0926-27’deki çift taban düşük seviyelerini getiren aşağı trendin hala geçerliliğini koruduğundan başka bir şeye işaret etmiyor.

Euro’da görülen bu 1,0926 seviyesinin altı 2017 yılından bu yana kaydedilen en düşük gerilemeye işaret eder.

2017'den Bu Yana Görülen En Düşük GerilemeSuudi Arabistan’daki petrol sahasında yaşanan hareketlilik döviz piyasalarını oldukça etkiledi. Euro/TL TSİ 15:01’de 6,3080 seviyesinden alıcı buluyor. FED’in yarınki kararı kurlar üzerinde belirleyici etkiye sahip olacak. Eğer öngörülen gerçekleşirse bu başta ABD ekonomisi olmak üzere pek çok durumu etkileyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum