Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED, CBDC’lere Dair Bu Hafta İnceleme Başlatabilir

Yetkililer merkez bankası dijital para birimine dair makale yayınlamaya hazırlanıyor.
FED, CBDC’lere Dair Bu Hafta İnceleme Başlatabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların popüler hale gelmesi ile beraber, ülkelerin merkez bankaları kendi dijital paralarını geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Yeni bir rapora göre FED bu hafta başlarında merkez bankası dijital paralarının riskleri ve fırsatları dair bir araştırmaya başlıyor.

Fed yetkililerinin konuyla ilgili kamuoyunun yorumunu isteyen bir makale yayınlaması bekleniyor. CBDC’lerin sunabileceği faydalar ve riskler konusunda Fed yetkilileri arasındaki görüş farklılığı göz önüne alındığında, bir kararın hızlı bir şekilde alınması pek mümkün görünmüyor.

Bununla birlikte, bir CBDC başlatma kararının herhangi bir maliyet ve riskten daha ağır basan açık ve somut faydalar varsa alınacağı belirtiliyor. Powell geçen hafta Senato Bankacılık Komitesi oturumu sırasında dijital doların gelişimine kritik çalışma olarak atıfta bulunarak, Kongre’den mevzuat gerekeceğini söylemişti.

Powell geçen ay, doların kritik küresel rolü nedeniyle dijital doları doğru anlamanın, piyasaya daha önce girmekten daha önemli olduğunu vurulamıştı. CBDC’lerle ilgili çalışma yürüten ülkelerin başında Çin geliyor.

Bu yılın başlarında dijital yuan testlerine başlayan Çin, yakın zamanda parasal olmayan otoriteler tarafından verilen kripto para birimleriyle yapılan işlemleri yasaklama kararı almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%