Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Bullard’ın Faiz Yorumu: Savaş ABD’yi Etkilemeyecek

Rusya’nın Ukrayna işgalinin ABD ekonomisine büyük etkisi olmayacağını söyleyen FED Başkanı Bullard, faiz artırım isteğini sürdürüyor.
FED/Bullard’ın Faiz Yorumu: Savaş ABD’yi Etkilemeyecek
Yorum

St. Louis FED Başkanı James Bullard, daha önceki açıklamalarıyla uyumlu şekilde Temmuz ayına kadar 100 baz puanlık faiz artışı görüşünü yineledi. Yüzde 7,5’e yükselen ABD enflasyonu sonrasında Bullard, ABD Merkez Bankası’nın hızlanan enflasyona tepki vermesi gerektiğinin altını çizmişti.

Yaptığı yeni bir açıklamada Bullard, benzer söylemlerinin yanında Rusya’nın Ukrayna işgaline de değindi.

Wharton Business Radio’ya konuşan Bullard, Ukrayna ile Rusya arasında her zaman gerilimlerin var olduğunu ve Rus saldırganlığının şimdi daha büyük olmasına rağmen, “temel beklenti bununla bağlantılı daha geniş bir savaş olmayacağı yönünde olmalı” dedi.

Savaşın, ABD ekonomisiyle doğrudan bağlantılarının asgari düzeyde olduğunu ve bu nedenle ABD ekonomisi üzerinde fazla doğrudan etki beklemediğini belirtti.

Bullard, Ukrayna’daki savaştan ekonomik bir etki beklemediğinden, faiz oranlarının 1 Temmuz’a kadar yüzde 1’in üzerinde olmasını istediğini dile getirdi. Fed’in artan enflasyona yeterince hızlı tepki vermediğini düşünen Bullard, çekirdek PCE Fiyat endeksinin yıl sonunda hala yüzde 3,5 olacağını öngördü.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi dün açıklandı ve Ocak ayında 40 yılın yüksek seviyelerine ulaştı. Beklenti üstü okumalar, faize ilişkin beklentileri artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu